Olomouc jako středověký komiks. Fantastické fresky na zdech paláců

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Středa, 22.10.2014

Procházka Olomoucí je opět o něco pestřejší. A to doslova. Díky skvělé práci restaurátorů obohatila nabídku uměleckých skvostů přímo v ulicích obnovená unikátní freska na domě číslo 226 v Univerzitní ulici. Freska byla objevena již v 80. letech a v rámci tehdejších možností opravena a částečně domalována, odhalen byl i malý kousek nápisu, a to Olomuncz 1523. Postupně ale freska trpěla povětrnostními vlivy a takřka mizela před očima.

Letos díky pečlivé několikaměsíční práci restaurátora Radomíra Surmy a jeho týmu se na fasádě domu podařilo odkrýt fresku v původní, goticko-renesanční podobě. Jedinečnost tohoto výtvarného díla spočívá zejména v tom, že na rozdíl od řady jiných fresek pracuje se zcela civilním motivem, konkrétně s postavami majitelů domu a odkazem na jejich živnost, tedy vinný šenk.

Freska na fasádě pochází z počátku 16. století. Stylově jde ještě spíše o pozdní gotiku, byť odkrytá postava na obraze se chlubí již módním renesančním oděvem. „Pozdní gotika v umění u nás doznívala až do 50. let 16. století,“ říká akademický malíř a restaurátor Radomír Surma. „Museli jsme očistit povrch a odstranit novodobou přemalbu, jednu lazurní scelující a další starší vápennou přemalbu, až jsme odkryli skutečný originál z roku 1523,“ popisuje práci restaurátor. „Díky tomu se objevily i některé prvky, které dříve vidět nebyly, jako je třeba model gotického kostelíku, který drží ženská  postava v ruce. Dále se pod přemalbami objevil honosný teplý tehdy módní zeleně sametový oděv s teplou podšívkou a na levé ruce postavy zásnubní prsten. Také se podařilo identifikovat část obličeje postavy, hrozen vína, nebo fragmenty písma.“ Právě s těmito fragmenty nápisu pak musel pomoct další odborník, a to historik a paleograf Bohdan Kaňák. „Díky schopnostem pana Surmy a mým znalostem písma jsme postupně ten nápis rozluštili. Pokud jde o typ písma, jedná se o frakturu, přesněji o německé novogotické ručně kreslené písmo,“ upřesňuje doktor Kaňák. Na fresce byl postupně díky specifické pečlivé restaurátorské metodě a odborným znalostem restaurátora i paleografa rozluštěn tento nápis ve třech řádcích:

„Nickel Brada vom:

:Czolcz etc. Weinschenck:

:Czu Olomuncz 1523“

Majitelem domu tedy byl Mikuláš neboli Nikolaus, zkráceně Nickel, Brada, a v domě byl vinný šenk. Nikolaus Brada v té době podle historických záznamů dům skutečně vlastnil. Czolcz je místo či město, odkud Niklas Brada či jeho rodina pocházela. „Je možné, že se jedná o městečko či vesnici Czolczyn 21 km od Lodže v Polsku. Ale neznám historii tohoto místa,“ říká restaurátor. Malíř v roce 1523 zobrazil pravděpodobně manželský pár (v současnosti je vidět ženská postava v honosném módním teplém oděvu se zásnubním prstenem na ruce) i s jejich kupeckými merkami neboli erby. Zatímco ženskou polovičku páru dnes vidíme, a to oděnou do luxusního sametově zeleného pláště s límcem a bohatou podšívkou pravděpodobně z ovčí kožešiny a s typickou módní čapkou a točenicí neboli točeným polstrováním na hlavě, pán domu zatím možná zůstává skrytý pod omítkou. Je možné, že mužská postava nebude nikdy objevena, nebo se nedochovala. Zajímavou hříčkou je motiv hroznu vína, visící paní domu z čapky před obličejem, který rovněž odkazuje na zaměření provozu majitelů tohoto domu a při restaurování objevený zásnubní prsten na prsteníku levé ruky zobrazené dámy. Pokud jde o dosud ukryté části unikátní fresky, existuje podle restaurátora Surmy naděje, že by se mohlo v odkrývání díla pokračovat příští rok. Vše záleží na dohodě s majiteli domu, kteří byli doposud mimořádně vstřícní a z pohledu péče o historické a unikátní umělecké dědictví a jsou vzorným příkladem. Restaurátorské práce zatím hradili ze svých prostředků.

Restaurátor Radomír Surma se podílel i na restaurování dalších fresek, které oživují ulice Olomouce. Například v Ostružnické ulici jsou dnes na domě číslo 4 tři niky s kopiemi pozdněgotických freskek (transferované originály visí na olomoucké radnici v 2. patře). Zde jsou zobrazeni svatí Kryštof, Vavřinec a Florián a Madona s dítětem. Zajímavé je, že byť tyto fresky pocházejí přibližně ze stejné doby jako dílo z Univerzitní ulice, stylově zapadají ještě více do období gotiky než módnější vyobrazení majitelů vinného šenku. Hned druhý dům vedle domu s nově restaurovanou freskou, v Univerzitní ul. č. 8 se nachází další Radomírem Surmou restaurované a kopírované dílo, v tomto případě barokní zobrazení Madony s Ježíškem. Univerzitní ulice se tak stává jednou z nejkrásněji historicky dochovaných a vyzdobených ulic v Olomouci. Je možné, že pod poškozenými omítkami dalších domů v Univerzitní ulici se nachází další podobná cenná umělecká díla. Spolu s dalšími informacemi o tom, že například vnější prvky gotických chrámů byly alespoň zčásti polychromované, se před námi vynořuje obraz raněrenesančního města, podobného otevřenému pestrobarevnému komiksu.   

Fotogalerie: 
Autor: 
(rb)

Komentáře

atorvastatin us <a href="https://lipiws.top/">buy lipitor online</a> buy generic atorvastatin for sale