Kultura

Chybová zpráva

Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Na rock máte vždycky nárok! Poslouchejte nový SkyRock

Úterý, 2.3.2021

Nové, svěží, unikátní a hlavně rockové! Takové je dle svého týmu oblíbené rockové rádio SkyRock v novém kabátu. Unikátní výběr melodické rockové muziky a blues vyzdvihují svěží jingly a slogany, které nám například připomenou, že ten nejlépe strávený čas utíká “den za dnem a rock za rockem” a samozřejmě se SkyRockem.

Když si naladíte SkyRock, objevíte úplně nový hudební svět. “Oproti ostatním rozhlasovým stanicím vysílajícím pouze populární hudbu nebo hardrock a metal nabízí hudbu, jaká lidem jinak chybí. Hrajeme rockové lahůdky od konce šedesátých let až po současnou rockovou tvorbu. Program zahrnuje klasický rock, bluesrock, blues, jižanský rock ale i moderní rock. A samozřejmě nechybí servis aktuálních informací či tématická okna jako rockové kalendárium. Kdo si jednou SkyRock pustí, už ho nikdy neopustí!” popisuje jedinečné hudební rádio SkyRock jeho otec Pavel Foretník.

Po stopách něžného muže: úspěšná komedie přichází ve špičkové online verzi

Pátek, 19.2.2021

Zatímco venku mrzne a kulturní instituce zůstávají stále uzavřeny, nabízí Divadlo Tramtarie svým divákům jistě příjemné rozptýlení v podobě dalšího online projektu. Od 19. února tak mohou diváci zhlédnout záznam veleúspěšné letní komedie Vladislava Kracíka Po stopách něžného muže. 

Již popáté se Divadlo Tramtarie spojilo s olomouckou agenturou George Vision, aby mohl vzniknout divadelní záznam v té nejvyšší kvalitě. Divadla v Česku jsou z důvodu epidemiologické situace stále uzavřena a online prostor tak zůstává hlavní plochou pro setkávání umělců s diváky. Ti mohou tentokrát v bezpečí svého domova zhlédnout bláznivou komedii Divadla Tramtarie, vyprávějící o mužích a jejich neúnavné snaze porozumět ženám. 

Filharmonie chystá koncert na přání! Posluchači si mohou vybrat, co zazní

Čtvrtek, 18.2.2021

Moravská filharmonie Olomouc připravuje online koncert, jehož program si mohou posluchači sami sestavit. Z předvýběru devíti skladeb je možné zvolit tři preferované. Hlasovat lze elektronicky na webu mfo.cz/naprani, a to až do neděle 21. února. Výsledné tři skladby s největším počtem hlasů vytvoří program „Koncertu na přání“, který odehraje Moravská filharmonie Olomouc pod vedením svého šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Koncert bude přenášen živě na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie ve čtvrtek 11. března 2021 od 19 hodin.

Polští čtenáři detektivek už Olomouc znají. Dostali i průvodce po místech zločinu

Středa, 17.2.2021

Kvalitní detektivní romány olomouckého spisovatele Michala Sýkory se odehrávají ve městě, které on sám důvěrně zná. A protože jde o detektivky dobré, všimli si jich nejen filmaři (viz seriál Detektivové od Nejsvětější Trojice), ale i knižní vydavatelé v zahraničí. O vraždách v Olomouci tak čtou už nějakou dobu i polští milovníci detektivek. Teď dostali i průvodce městem.

V Polsku vydalo vydavatelství Afera v edici Česká krimi knihu Michala Sýkory Modré stíny (pro polskou verzi zvolili titulek Muž pana ministra). Kniha sama obsahuje mapu Olomouce, a vydavatel jim teď připravil na internetu i malého tematického průvodce po městě.

Jeřáb vedle katedrály, z muzea mizí vzácné obrazy a další poklady. Co se chystá?

Pátek, 5.2.2021

Velká rekonstrukce Zdíkova románského paláce začíná. Slavná stavba z první poloviny 12. století bude až do května příštího roku patřit stavebním firmám. 

Prostor Zdíkova paláce s proslulými románskými okny se více otevře přirozenému světlu, lidé budou moci projít všemi čtyřmi rameny gotické křížové chodby a v podkroví bývalého kapitulního děkanství vznikne nový výstavní prostor. Má to však jeden háček – kvůli těmto stavebním úpravám bude Arcidiecézní muzeum Olomouc více než rok uzavřeno.

„Práce začnou v únoru, takže návštěvníci už bohužel nebudou mít možnost spatřit výstavu 1673 | Kabinet pro biskupa s obrazovými poklady arcibiskupské sbírky včetně Tiziana, van Dycka či von Aachena,“ říká vedoucí odboru starého umění Miroslav Kindl.

Operní hvězda Vlasta Preislerová Ployharová zemřela den po svých narozeninách

Sobota, 30.1.2021

Den po svých 93. narozeninách zemřela v úterý 26. ledna dlouholetá sólistka opery Moravského divadla VLASTA PREISLEROVÁ PLOYHAROVÁ. Mimochodem, ve stejný den v Olomouci zemřela i herečka Hana Maciuchová

Rodačka ze Zbynic v západních Čechách nastoupila do angažmá v olomouckém divadle v říjnu 1956 poté, co absolvovala pražskou konzervatoř. Působila zde až do začátku roku 1983.

Účinkovala ve více než devadesáti inscenacích. Zahrála si hlavní ženské úlohy v inscenacích Prodaná nevěsta, Hubička, Figarova svatba, Rigoletto, Evžen Oněgin, Idomeneo, Zkrocení zlé ženy či Madame Butterfly.

Kondolence pro rodinu Hany Maciuchové a pietní místo na Horním náměstí

Středa, 27.1.2021

Včerejšek přinesl velmi smutnou zprávu. Ve věku 75 let zemřela legenda českého divadla a filmu, paní HANA MACIUCHOVÁ. Odešla významná umělecká osobnost, jejíž jméno bylo spjaté s Olomoucí. Foyer Moravského divadla se od zítřka změní v pietní místo, kde může veřejnost – za dodržení aktuálních protiepidemických opatření – uctít památku zesnulé Hany Maciuchové a napsat vzkaz do kondolenční knihy.

Opustila svou „voňavou a milovanou Olomouc“. Paní Hana Maciuchová zemřela

Úterý, 26.1.2021

Mimořádně smutná zpráva dnes odešla z Olomouce do kulturního světa. Po dlouhé nemoci zde v rodinném kruhu zemřela herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. Podle médií prběhne poslední rozloučení v úzkém rodinném kruhu. 

Málokterá žena je tak výrazným symbolem české filmové, divadelní i rozhlasové tvorby 20. století jako Hana Maciuchová. Po desítky let ji vnímají generace dětí, fanoušci televizních seriálů, divadelní a filmoví diváci, a díky jejímu podmanivému hlasu a kultivovanému projevu i rozhlasoví posluchači. O to víc teď působí její odchod mrazivě nečekaným dojmem.    

Právě režisér Hřebejk se rozhodl pro Olomouc, říká spisovatel Michal Sýkora

Pondělí, 25.1.2021

V těchto dnech začíná natáčení nového seriálu Pozadí událostí. Komediální příběh s kriminální linkou se točí v Praze a v Olomouci. Na Moravu filmaři dorazí v březnu. Děj se bude odehrávat v Olomouci, hlavní lokací je Univerzita Palackého. Za situováním příběhu právě do Olomouce stojí zejména přání režiséra Hřebejka.

Autorsky stojí za seriálem sehraná trojice – režisér Jan Hřebejk pracuje se scénářem olomouckého spisovatele Michala Sýkory a scénáristy Petra Jarchovského. Michal Sýkora nám odpověděl na několik dotazů.

Mám radost z toho, že se v Olomouci začíná točit nový seriál, i z toho, že jde opět o vaši předlohu. Jsem ale trošku zmatený z toho, jak je v různých článcích charakterizován žánr. Komedie, detektivní zápletka, "originální filozofující moralita"... Jak byste to popsal vy?

Pozadí událostí: Jan Hřebejk natočí v Olomouci další originální seriál

Neděle, 24.1.2021

Když v Olomouci skončilo natáčení série Detektivové od Nejsvětější Trojice, bylo po celkem šestnácti epizodách zřejmé, že autor literárních předloh a spoluautor scénáře Michal Sýkora našel se scénáristy a režiséry Petrem Jarchovským, Janem Hřebejkem a Viktorem Taušem společnou řeč. S prvními dvěma z této trojice spolupracuje olomoucký autor Michal Sýkora na zbrusu novém počinu, čtyřdílné sérii Pozadí událostí.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura