Polští čtenáři detektivek už Olomouc znají. Dostali i průvodce po místech zločinu

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Středa, 17.2.2021

Kvalitní detektivní romány olomouckého spisovatele Michala Sýkory se odehrávají ve městě, které on sám důvěrně zná. A protože jde o detektivky dobré, všimli si jich nejen filmaři (viz seriál Detektivové od Nejsvětější Trojice), ale i knižní vydavatelé v zahraničí. O vraždách v Olomouci tak čtou už nějakou dobu i polští milovníci detektivek. Teď dostali i průvodce městem.

V Polsku vydalo vydavatelství Afera v edici Česká krimi knihu Michala Sýkory Modré stíny (pro polskou verzi zvolili titulek Muž pana ministra). Kniha sama obsahuje mapu Olomouce, a vydavatel jim teď připravil na internetu i malého tematického průvodce po městě.

Ne moc častá, ale o to účinnější může být tato netradiční forma propagace města. Když se před deseti lety stala v mnoha zemích bestsellerem švédská trilogie Milénium, spousta lidí se zajímala o Stockholm. Fanoušci drsné a temné detektivky hledali ulice a domy, kde žila neobvyklá hrdinka trilogie Lisbeth nebo novinář Mikael Blomkvist. Můžeme se tedy těšit, že i do Olomouce se časem vypraví třeba polští čtenáři, aby se podívat na barokní konvikt, kde mělo dojít k vraždě docenta Chalupy, nebo na rektorát Univerzity Palackého, kde sídlil vrchní padouch coby kvestor.

Nejde jen o překlad Modrých stínů do polštiny. „Připravují se další polské překlady, letos by měla vyjít také kniha v bulharštině, připravují se překlady do slovinštiny a do arabštiny pro trh v Egyptě. A televizní verze mých knih jsou k dispozici vlastně celosvětově, protože je koupil a anglicky otitulkoval Amazon pro platformu Amazon Prime,“ říká autor knih Michal Sýkora. Navíc televizní série, odhrávající se v Olomouci, koupily některé americké kabelové TV stanice.

A jestli chcete vědět, co píše polský vydavatel svým čtenářům o místech, kde se detektivka Michala Sýkory odehrává, podívejte se sem: https://www.wydawnictwoafera.pl/spacer-sladami-bohaterow-czlowieka-pana-ministra,news15.html?fbclid=IwAR29NjNno3O5mQWus8e7zfe5eeDm2W3Lth35sMhhSCb1gJLJwodCFXly2JI

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)

Komentáře

buy lanoxin 250 mg for sale <a href="https://buylanoxpl.com/">buy digoxin 250mg pills</a> molnupiravir 200mg pill