Ivan Theimer: slavný rodák se vrací!

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Pondělí, 22.9.2014

Nemusíte znát jeho jméno, jeho dílo ale znáte snad stoprocentně. Každý Olomoučan, ba i návštěvník města, už nepochybně zaregistroval Aríonovu kašnu na Horním náměstí. Turisté se rádi fotí u bronzové želvy vedle jedné z nejmladších olomouckých kašen. Byť to není v našem městě jediná jeho socha, tento výtvor slavného  Olomoučana Ivana Zheimera zná opravdu každý. Pokud vás oslovila kašna na Horním náměstí nebo její méně proslulý sourozenec na náměstí Kollárově, je právě pro vás připravena velká výstava díla Ivana Theimera s názvem Via Lucis, Cesta světla.  

Význam tvorby olomouckého rodáka Ivana Theimera překračuje již po několik desetiletí hranice naší země. Autor od roku 1968 žije ve Francii, kde stejně jako v Toskánsku tvoří díla, která se stala stěžejními akvizicemi mnoha světových uměleckých institucí a věhlas jeho tvorby potvrdila řada veřejných realizací na prestižních místech Evropy. Například v Paříži vytvořil k 200. výročí Velké francouzské revoluce velkolepý monument oslavující Deklaraci práv člověka a občana na Martových polích, v Hamburku pak sochu Heinricha Heina, další Theimerovy sochy najdeme v Itálii a samozřejmě i v Čechách – památník Via lucis v Uherském Brodu nebo Ariónova kašna v Olomouci. 

Výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc, pořádaná při příležitosti Theimerových sedmdesátin, bude rozdělena do dvou částí. Zatímco v Galerii návštěvníci uvidí jeho akvarely, scénické návrhy a fotodokumentaci veřejných realizací, ve stálé expozici, mezi díly starých mistrů budou instalované sochy. Prostory stálé expozice využijeme pro aktuální výstavu vůbec poprvé. Ivan Theimer se totiž vždy hlásil k historickým inspiračním zdrojům a jeho sochy díla starých mistrů často tematicky rozvíjejí.

Výstava začíná ve čtvrtek 25. září a potrvá do května příštího roku. 

Autor: 
(mb)

Komentáře

buy atorvastatin online cheap <a href="https://lipiws.top/">order lipitor 80mg for sale</a> buy generic lipitor over the counter