Nejmenší dvojčata na světě rodiče pečlivě skrývají. Nechtěli se ani fotit

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Sobota, 6.2.2021

Kosmani jsou nepochybně nejmenšími opicemi světa. V lednu se jejich olomoucká tlupa rozhodla, že do nového měsíce vstoupí s dalšími členy navíc. O novou posilu se postarala samice, která porodila dvojčata. „Daří se jim výborně, ale prozatím nám mláďata téměř neukazují. Pořídit jejich snímky tak bylo dílem velkého štěstí,“ dodává zoolog Jitka Vokurková.

Dva malí kosmani zakrslí se narodili 30. ledna 2021. Kosmany zakrslé chová olomoucká zoo od roku 2000. Celkem se jim za tu dobu na Svatém Kopečku narodilo 127 potomků.

Kosmani náleží k drápkatým opicím, obývají jihoamerické deštné lesy, jimž životní prostředí mizí před očima. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Dospělci kosmanů zakrslých váží 100 g a narozená mláďata okolo 5-7 gramů. Dožívají se 10 až 15 let, skáčou do vzdálenosti 5 metrů, vizuálně u nich nejsou rozpoznatelní samci od samic. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Stávají se častým terčem dravců a hadů.

Nejmenší na světě

Kosmani zakrslí jsou nejmenším vyšším primátem na světě s pro ně typickou dlouhou a jemnou srstí žlutohnědé barvy srsti s ocasem lemovaný černými kroužky. Nejoblíbenější druh potravy představuje pro kosmany stromová pryskyřice. Aby se k ní dostali, chytře a záměrně narušují svými ostrými řezáky kůru stromů. Rodina kosmanů se k takto narušeným stromům vrací. Typická rodina kosmanů se skládá ze samice, samce a mláďat různého věku.

Mláďata po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci. Než se mládě ve věku deseti týdnů postaví na vlastní nohy, je už pořádný cvalík, váží zhruba polovinu toho, co otec. V přírodě je tento druh nejvíce ohrožen kácením deštných lesů a odchytem pro chov jako domácí mazlíček.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)

Komentáře

order lanoxin generic <a href="https://buylanoxpl.com/">lanoxin over the counter</a> molnupiravir 200mg cheap

order tadalafil 20mg without prescription <a href="https://ordergnonline.com/">cialis 5mg brand</a> erectile dysfunction pills over the counter