Josef Schreier není věhlasný evropský skladatel, ale kantor z Dřevohostic, který v 18. století působil na střední a východní Moravě. Napsal řadu hudebních kousků, mezi nimi i komické opery Aurea Libertas a Veritas Exulant. Michaela Dvořáková, Jan Vaculík a Jindřich Suk spolu s režií Tomáše Hanzlíka a jako vždy originálními kostýmy Venduly Johnové těmto skoro zapomenutým dílkům vdechly nový život. Olomoucké barokní slavnosti se tak přesunují ze světa antické mytologie a symboliky na zemitý moravský venkov 18. století.
V rámci jednoho představení uvidí návštěvníci dvě miniopery, přičemž obě se dají považovat za jakási mravoučná pojednání, založená na všedních příbězích. V prvním kousku se mladý muž hodlá oženit, přemýšlí nad tím, zda mu bude lépe s dívkou krásnou, ale chudou, nebo bude vhodnější trávit život s bohatou ženou, zda je důležitější, když je hodná, nebo přitažlivá. Jeho partner – zkušený světák, mu všechny druhy žen a partnerství mazaně rozmlouvá, poukazuje přitom na konkrétní příklady, proč je lepší zůstat svobodný. Druhý příběh by se celý dal převést i do naší současnosti, nicméně asi bychom si nebyli jisti jeho optimistickým vyzněním – jde o to, že se politik pokouší ze světa vystrnadit pravdu. Postupně ji svými úskoky a hrou s veřejností zažene do ústraní, jenže pravda se nakonec beztak vítězně vrací. Dnes už máme s politiky možná více zkušeností… :-)
Aktuální titul barokních slavností se liší od předchozích v mnohém. Nejen že jde o výrazně všednější témata než v předchozích operách, ale na scéně se také objevují zcela nové kulisy, vzhled postav více evokuje moravský venkov před pár stovkami let a konečně jiná je i hudební stránka obou příběhů. Autorsky za hudbou totiž nestojí Tomáš Hanzlík, který jinak k původním barokním libretům často dopisuje neobarokní hudbu, ale přímo autor libreta Josef Schreier. Divák se tudíž může doslova a do písmene vrátit během představení do doby, kdy Schreierovo dílo sledovali urození pánové na představeních v klášteře Hradisko a kdy jeho nejvzácnějším divákem byla sama císařovna Marie Terezie.
Foto: Milada Hronová
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson