Krausberry, to je na české bluesové a rockové scéně velký pojem už od druhé poloviny 80. let. Kapela, postavená především na velmi osobitém projevu Martina Krause, se představí v rámci Olomouckých kulturních prázdnin na nádvoří radnice ve čtvrtek 16. července. Koncert začíná ve 20 hodin.
Enfant terrible českého blues, "zpívající bubeník" Martin Kraus si svoji první opravdovou zkušenost s hraním v kapele odbyl v hanspaulské legendě Bluesberry. V letech 1981-1984 v ní tloukl škopky a občas mu bylo dovoleno zazpívat si. Jeho křičené "hitíky" "Párek v těstíčku", "Rekreace s ROH" nebo "Nové wawky" se staly vděčným zpestřením všech koncertů kapely, neboť oproti civilnímu projevu leadera P. Introviče a kytaristy M. Císaře, Kraus při interpretaci písniček připomínal spíše ze řetězu puštěného divokého démona. V roce 1984 došlo k roztržce - M. Císař si založil svoji skupinu Hlava B, a Martin Kraus Krausberry. V seriálu Bigbít poznamenal: "My jsme s Krausberry začali hrát asi v osmdesátýmpátým po mém odchodu z Bluesberry. Byla to v podstatě truc-parta, vždyť nás Introvič vyhodil celou kapelu. Udělali jsme si svoji a i ten název s těma Bluesberry trochu souvisí." Kapela vznikala postupně až se na přelomu let 1985-86 ustálila v sestavě: Martin Kraus (voc), Martin Kučaj (g, zároveň Combo FH, Tabu), Karel Kaleta (g), Ivan Doležálek (bg, zároveňCombo FH), Ivan Dvořák (ds, zároveň Combo FH a Panika) a Richard Dvořák (p, ks)
Na samém počátku 90. let upadla skupina do fáze klinické smrti, z níž povstala v roce 1995. Vy si můžete v Olomouci ověřit, jak jí to šlape dnes a zda je Martin Kraus stále takovým energickým živlem, jak jej fanoušci pamatují. Nuda na nádvoří radnice rozhodně nebude.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson