Pokud jste v Olomouci potkali filmový štáb, výjimečně nešlo o natáčení další detektivky, ale o jeden nevšedně pojatý dokument. Ten odkrývá dramatickou událost z dob druhé světové války. Film 32 utajovaných stran vypovídá o příběhu dvou československých židů, kteří uprchli z koncentračního tábora a díky odvaze a odhodlání dokázali na jaře roku 1944 tehdejší svět upozornit na šokující hrůzy holokaustu. Část dokumentárního filmu se odehrává i v Olomouci, a to díky prolínání děje historického se současností. Rozkrývání dramatického příběhu, který ovlivnil životy desítek tisíců lidí, totiž začíná zájmem dvou olomouckých studentů o toto téma.
Námětem dokumentárního filmu je útěk z vyhlazovacího tábora, který se odehrál v dubnu 1944. Zpráva dvou uprchlých Čechoslováků, Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera, dvou slovenských židů, nenalezla u spojenců patřičnou odezvu a masová vražda pokračovala. Jejich informace mohly přispět k zastavení deportací maďarských židů. Uprchlíci se po třech týdnech dostali do Židovské obce v Žilině. Tam na ně čekal šok: nevěřili jim. Nakonec Vrba a Wetzler napsali zprávu o 32 stranách, která se dostala do Vatikánu k papeži, prezidentu Rooseveltovi, premiéru Churchillovi a novinářům. V květnu o Osvětimi i zprávě informovala britská BBC, v červnu New York Times. Ale přišel další šok. Nic se nestalo. Spojenci nepodnikli nic, aby deportace zastavili. Tady příběh uprchlíků nekončí, naopak, přechází do dalšího, jemuž se začalo říkat "spiknutí ticha". S důsledky tehdejší politiky nesoucími se skrze současnost do budoucna, ve formě popírání holokaustu...
"Na pozadí útěku a třídenního výslechu uprchlíků se pokusíme odpovědět na otázky, proč zpráva neměla takový ohlas, jaký bychom při luxusu historického odstupu a vědomí toho, co víme dnes, očekávali, a proč byla reakce spojenců tak opožděná a zdánlivě málo efektivní. S pomocí historiků rovněž prozkoumáme, co je na příběhu útěku Vrby a Wetzlera, jak je dnes podáván, skutečností a co dramatickou licencí, která obrací skutečné role obou mužů," vysvětlují na webových stránkách tvůrci ambicoózního dokumentárního projektu pod vedením režiséra Jána Nováka.
Film by měl jít do distribuce letos na podzim. Před pár týdny probíhalo na několika místech Olomouce další natáčení, pokračování krimi série Detektivové od Nejsvětější Trojice. Oba štáby si vybraly kromě jiného i prostředí univerzity, část dokumentárního filmu se odehrává také na autobusové zastávce mezi náměstím Hrdinů a Husovým sborem.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson