Glenn Miller Orchestra a swing, to je jedno a totéž. Nemusíte být fanouškem muziky, jejíž kořeny jsou ve 20. až 40. letech minulého století, a přesto znáte dobře tuhle značku a znáte i evergreeny jako In the Mood, Moonlight Serenade, Somewhere Over the Rainbow nebo Little Brown Jug. Glenn Miller Orchestra vystoupí v lednu v Olomouci. Koncert světoznámého souboru Olomouc už zažila, a to například před dvěma lety v Moravském divadle. Moc šancí na opakování zážitku už ale bohužel asi nebude. Podle promotéra turné bude chystaná lednová šňůra koncertů poslední.
Nejslavnější swingový orchestr na světě přijede začátkem roku zahřát tuzemské publikum svou unikátní show. Turné bude probíhat od 9. do 18. ledna 2016 a kromě tradičního vystoupení v pražském Obecním domě zavítá orchestr například i do Liberce, Hradce Králové, Ostravy a také Olomouce. "Každé dva roky svůj program měníme, ale ty nejdůležitější skladby, třeba In The Mood nebo Moonlight Serenade, nemůžeme vynechat. Lidé se na ně těší, ožijí při ní. Odcházeli by zklamaní, kdyby ji nedostali," říká Wil Salden, kapelník této báječné swingové party.
"Skvělé evergreeny, zkrátka to umějí rozbalit," komentovala jedna z návštěvnic poslední vystoupení orchestru. Vystoupení Glenn Miller Orchestra jsou v České republice velice populární. Díky nostalgické atmosféře, kterou vyvolává hudba 40. let, vystoupení navštěvuje převážně starší generace, ale často i mladí, kteří se rádu nechají unést na vlně hravého swingu. Velké sály po celé republice jsou pravidelně vyprodány a mnozí návštěvníci si tento jedinečný zážitek rádi opakovaně chodí zopakovat, jakmile band zavítá do našich luhů a hájů.
Historie původního amerického tělesa Glenn Miller Orchestra sahá do třicátých let minulého století. Glenn Miller se ve svých třiceti pěti letech stal hvězdou tehdejší hudby. Hubený, vážně vypadající muž přinesl nový zvuk, založený na perfektní harmonii celého orchestru. Na podzim roku 1939 začala rádia hrát hudbu jeho orchestru a skladby In the Mood, Pennsylvania 6-500, String of Pearls a Moonlight Serenade se okamžitě staly populární po celém světě. V roce 1942 přišel Miller s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a založil U. S. Air Force Orchestra. Život Glenna Millera skončil ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě, kdy celé letadlo během 2. světové války na cestě z Londýna do Paříže zmizelo. Jednou z nedávných teorií je, že jej zasáhla bomba, kterou upustil jeden z bitevníků vracející se z náletů nad Německem. I když hvězdná kariéra Glenna Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě.
Po smrti kapelníka založil Tex Beneke, člen Glennova orchestru, na konci druhé světové války nový Glenn Miller Orchestra. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků. V současnosti stojí v čele legendárního souboru kapelník Wil Salden.
Foto: seniorum.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson