Jasným zlatým hřebem populárně-naučného projektu Podzim komunismu, který v muzeu vědy Univerzity Palackého vyvrcholí 16. a 17. listopadu, budou divadelně ztvárněné politické projevy. Přední osobnosti Moravského divadla Olomouc tak v úterý 17. listopadu od 16.30 v Pevnosti poznání vystoupí coby bývalí komunističtí státníci či jako oběti režimu. Herečka Ivana Plíhalová se představí v roli Milady Horákové a Jaroslav Krejčí zase coby Václav Havel. Představení bude předcházet panelová diskuze o dospívání během socialismu, které se zúčastní i univerzitní pedagogové.
Dramatická čtení politických projevů s citem pro historická fakta připravili členové Cechu studentů historie olomoucké Katedry historie. „Troufám si říct, že dramatizace projevů z doby socialistického Československa nastíní absurditu doby šedi a pověstný čechovovský smích skrze slzy. Při poslechu závěrečné řeči procesu s Miladou Horákovou v podání Ivany Plíhalové, či při poslechu projevu Václava Havla o stavu naší země v roce 1990 v podání Jaroslava Krejčího, jsem měl celou dobu husí kůži,“ přibližuje sílu zážitku koordinátor projektu Petr Cieslar.
Vedle Plíhalové a Krejčího se diváci mohou těšit na Marka Zahradníčka coby Gustava Husáka. Zapojí se ale i studenti. Tomáš Arnold se představí v roli Klementa Gottwalda, Jiří Zakopal v roli Antonína Zápotockého, Jan Květina Tichý se vžije do role spisovatele Ludvíka Vaculíka, zatímco Kryštof Zlatník do Milouše Jakeše.
„Myslím, že s časovým odstupem je nesmírně zajímavé slyšet projevy natolik nesourodých lidí, jakými byli Gottwald, Horáková, Zápotocký, Václav Havel nebo Ludvík Vaculík. Člověk lépe pochopí uplynulých sedmdesát let naší země a navíc ho u toho i pěkně zamrazí. Možná i s výhledem do budoucna,“ říká herečka Ivana Plíhalová, jež strhujícím způsobem připomene odhodlanost i křehkost Milady Horákové, která o svůj život přišla v červnu 1950.
Ohlédnout se do minulosti, to je hlavní motiv celého projektu. Ne kvůli nostalgii, ale kvůli lepšímu pochopení. Populárně-naučný projekt Podzim komunismu má přiblížit interní atmosféru 80. let v Československu a metodami zážitkové pedagogiky zacelit generační propasti. Samotnému divadelnímu čtení bude ostatně již ve 14.30 předcházet panelová diskuze na téma dospívání za socialismu. O svých vzpomínkách budou mluvit prorektor pro vnější vztahy Univerzity Palackého Petr Bilík, Martin Fafejta z Katedry sociologie, Pavel Šaradín z Katedry politologie a Martin Štainer ze vzdělávacího sdružení Edukol. Součástí bohatého programu budou dobové projevy, filmové projekce, tábor jiskřiček a pionýrů, výstava starých hraček nebo vtipné socialistické taneční. Už teď se můžete zdarma registrovat na jednotlivé projekty na www.pevnostpoznani.cz.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson