Modré dny: Pevnost poznání zve o víkendu do světa dětí s autismem

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Čtvrtek, 31.3.2016

Modře se o víkendu rozzáří Pevnost poznání, radnice a olomoucká galerie G. K tomu Pevnost poznání přidá velmi pestrý program, v němž jsou přednášky odborníků, pohybové, tvůrčí, relaxační, výtvarné aktivity a koncert britského zpěváka Jamese Harriese. To vše je součást Modrých dnů, kterými interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání a také město Olomouc připomenou 2. a 3. dubna Světový den informovanosti o autismu.

Jedná se o osvětovou akci, která má veřejnost seznámit nejen s existencí onemocnění, ale i s životem těchto lidí a jejich rodin. Pevnost poznání, olomoucká radnice a galerie G se rozzáří modře. Modrá je totiž barvou komunikace, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže. Modré dny mají záštitu primátora Olomouce Antonína Staňka. Bude nasvícena také radniční věž, renesanční lodžie, obřadní síň a vstup do radnice. „Jedná se o zajímavou akci, která pomůže zvýšit povědomí o této nemoci, a současně jde i o netradiční oživení veřejného prostoru v centru města,“ doplňuje vedoucí oddělení Radim Schubert.

O autismu toho stále moc nevíme

Autismus je vrozená porucha zpracovávání informací a propojení jednotlivých oblastí mozku, na jejímž vzniku se podílí genetické faktory. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti verbální i nonverbální komunikace, sociální interakce a představivosti. „Schopnost dorozumět se slovy není všem vůbec samozřejmá, ale to neznamená, že lidé, kteří nekomunikují tak, jak jsme zvyklí, necítí a nevnímají, jak se k nim chováme. Tyto dny budou příležitostí nahlédnout trochu dál než jen k obvyklému tvrzení o Rain Manech mezi námi,“ řekla Markéta Jandeková z organizace Jdeme Autistům Naproti.

O svých zkušenostech bude mluvit maminka devítiletého chlapce Veronika Pasierbová, která se o zlepšení kvality života lidí s autismem intenzivně zajímá již 7 let. Společně s manželem podporují syna v integraci v běžné škole. V panelové diskusi vystoupí špičkové odbornice na tuto problematiku logopedka Kateřina Vitásková a klinická logopedka a psycholožka Lenka Vacková. Diskutovat se bude také o situacích, kdy odborná i laická veřejnost nesprávně reaguje na chování člověka s PAS.

Vrací se britský chemik Michael Londesborough. ne jako vědec, ale jako otec

Profesionální chemik a zároveň jeden z nejlepších popularizátorů vědy u nás Michael Londesborough nebude v Pevnosti poznání poprvé. V únoru přednášel středoškolákům o chemii lásky. Tentokrát ale bude v roli otce vyprávět o zkušenostech s autismem svého syna Jamese. „Když bylo chlapci rok a půl, začali jsme pozorovat první známky autismu. Od začátku byl překrásný a veselý a nešetřil úsměvem. Pak se ale začal vyhýbat očnímu kontaktu a přestal se mnou počítat schody, když jsme šli spolu domů,“ vzpomíná Michael Londesborough, který pochází z Londýna a se svou rodinou žije v Praze. S manželkou tehdy prožívali náročné období. Vyhledali odbornou pomoc a postupně se s touto diagnózou smiřovali. „Jamík naštěstí není agresivní, umí téměř všechno sám a díky mojí báječné ženě a intenzivní práci se nám ho daří pomalu rozmluvit. Máme před sebou spoustu výzev. Je to pořád těžké, ale vidíme výsledky. Chlapec nám dává ohromnou radost a lásku. Svým způsobem bych ho neměnil, jeho autismus je pro mě prostě jeho součástí.“  V současnosti se s Jamesem účastní vědecké studie, která se snaží odhalit více o autismu. Jsou ve fázi genetických testů a analýz. Vědec by si přál, aby veřejnost věděla, že s autismem žije hodně lidí, a aby měla pochopení pro to, že zdánlivě jednoduché věci nejsou snadné pro lidi s PAS.

V České republice se v současné době narodí ročně okolo 100 tisíc dětí. U tisíce z nich se projeví ve vývoji porucha autistického spektra. Jedná se o mnohem vyšší počet, než kolik je dětí např. s Downovým syndromem nebo cukrovkou. Na autismus neexistuje lék a přes veškeré úsilí vědy není dosud známý přesný mechanismus jeho vzniku.

 

Ilustrační foto: Jan Andreáš/ MMOL

Fotogalerie: 

Modré dny: Pevnost poznání zve o víkendu do světa dětí s autismem | Olomoucký REJ

Chyba

Chybová zpráva

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/www/clients/client0/web26/web/includes/common.inc:2861) ve funkci drupal_send_headers() (řádek: 1554 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Class 'Drupal\db_maintenance\Module\Hook\CommonHookHandler' not found ve funkci db_maintenance_cron() (řádek: 41 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/db_maintenance/db_maintenance.module).
Na stránce došlo k neočekávané chybě. Zkuste to později.