Kulatých 700 let nás dělí od narození jednoho z nejpopulárnějších a zároveň nejvýznamnějších českých panovníků - krále a císaře Karla IV. A právě toto výročí si vetkla do vínku jarní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2016, která začíná ve čtvrtek ráno! Již 37. ročník nejstarší a také nejproslulejší výstavnické akce svého druhu v České republice se koná do 24. dubna ve Smetanových sadech.
„Ústřední expozice výstavy ponese název Karel IV. – Otec vlasti a návštěvníkům připomene pomocí symboliky nesčíslného množství barev, tvarů a vůní sedmisté výročí narození tohoto významného státníka a panovníka z rodu Lucemburků, jenž české země přetvořil v kvetoucí zahradu Evropy vrcholného středověku,“ vysvětlil výběr motta výstavy ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř. Hlavní pavilon A tak pomocí postav a hudby z oblíbeného muzikálu Noc na Karlštejně představí vladaře i dobu, ve které žil. Chybět nebudou stylizované nádvoří či reprezentační sál s červeným kobercem, pódium s trůnem a královskou korunou, alchymistická laboratoř, klenotnice s korunovačními klenoty, obrazárna s výstavkou soutěžních prací nebo zbrojnice s krčmou, kde si budou moci návštěvníci odpočinout a ochutnat různá vína. V krčmě a také ještě v cukrárně bude obsluha oděna stylově do dobových krojů.
Květiny pro krále
Stejné téma jako hlavní expozice bude mít i floristická soutěž konaná a vyhlašovaná tradičně právě během jarní Flory: mistři svého řemesla v kategoriích Senior a Junior tak budou tentokrát vázat ceremoniální kytice s mottem Květiny pro jejich veličenstva. „Zadání pro juniorskou kategorii zní svatební kytice nebo dekorace určená pro nesení v ruce a inspirovaná jednou z manželek Karla IV. Seniorští mistři floristé budou vázat kytice určené významnému šlechtici či panovníkovi. Výběr materiálu by měl samozřejmě odpovídat postavení obdarovaného a inspirovat se dobou, ve které žil. Soutěžní práce mohou návštěvníci obdivovat v obrazárně v přízemí pavilonu A,“ prozradila garantka výstavy Jana Jirovská.
Přehlídku jarních květinových výpěstků doplní expozice Svazu květinářů a floristů ČR, Českého zahrádkářského svazu, Svazu školkařů ČR a dalších domácích i zahraničních zahradníků a pěstitelů. Do časů Karla IV. se návštěvníci jarní Flory vypraví také v pavilonu C díky Českému zahrádkářskému svazu, který představí tohoto panovníka jako skutečného evropského průkopníka šlechtění a pěstování. Díky interaktivnímu pojetí expozice se zde lidé přenesou do doby, kdy nastal rozkvět vinařství, neboť právě Karel IV. nechal do Čech přivézt révu z Burgundska a Porýní. „Kromě vína ale podporoval
i výsadbu chmele a stál u zrodu sadařství. Pěstování ovoce se právě za jeho vlády rozšířilo z klášterních zahrad do české krajiny. Málokdo také tuší, že Karel IV. byl i velký popularizátor švestek. Ne nadarmo se proto ještě dodnes říká na mnoha místech švestkám karlátka či kadlátka. Karel IV. má dodnes velký obdiv u celé populace nejen tuzemských pěstitelů, a tak není žádným překvapením, že jeho jméno nese i populární odrůda českého česneku od firmy SEMO,“ zmínila Jirovská.
Zahradnické trhy i koncerty
Menší pavilon E nabídne oddechovou expozici nazvanou Posezení v zahradě. Představí zahradní kouty podle rozmanitých stylů a historických slohů a vyzve návštěvníky k odpočinku a relaxaci. Součástí výstavy je i veletrh drobné zahradní mechanizace Hortifarm a oblíbené Jarní zahradnické trhy.
Stejně jako v předchozích letech nabídne i 37. jarní Flora Olomouc bohatý doprovodný program, jehož stěžejní část se uskuteční na letní scéně u jezírka nedaleko vstupu do parku při obchodním centru Šantovka. Ve čtvrtek a pátek bude pódium na této scéně patřit pásmu časopisu Receptář s lidovkami a country písničkami v podání populární skupiny Vinš Duo, recitálem známého hudebníka a zpěváka Petra Rezka, besedami, soutěžemi, poradnou Vlastimila Šindeláře i kuchařskými recepty. V sobotu pak bude návštěvníky bavit Český rozhlas Olomouc se svými hosty a v neděli Radio Haná.
Po dobu výstavy budou rovněž otevřeny sbírkové skleníky s exotickou květenou a také sousedící univerzitní botanická zahrada se zajímavými rostlinnými exponáty. Se vstupenkou mohou lidé zamířit
i do botanické zahrady výstaviště Flora v dalším z městských parků - Bezručových sadech.
Premiérově pro letošní jarní Floru připravilo olomoucké výstaviště ve spolupráci s Magistrátem města Olomouce a také se společností EKO-KOM, a.s., která provozuje systém tříděného sběru a recyklace odpadu v České republice, projekt „Flora je zelená, třiďte s námi“. Už při první etapě květinové Flory v tomto roce bude v pavilonech nainstalováno deset košů na tříděný odpad a k tomuto účelu budou
v celém areálu během výstav sloužit i mobilní sběrné nádoby. Dalších šestnáct košů na tříděný odpad se navíc podle jeho slov objeví ještě do léta i ve všech olomouckých parcích. „Naše město je v rámci České republiky na samotné špici, co se třídění odpadů týká. Jsme proto rádi, že se nyní zapojuje i Flora Olomouc se svými akcemi. Nákup nádob na odpady je hrazen společností EKO-KOM, o podobě košů na třídění v parcích nyní komunikujeme s památkáři,“ doplnil náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.
Brány jarní Flory Olomouc 2016 budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Plné vstupné činí 120 Kč na místě a 100 při online prodeji přes internet, zlevněné pro důchodce a studenty 80 a pro děti od 6 do 15 let 30 korun. Za rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a jedno až čtyři děti zaplatí návštěvníci 210 korun, děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníci s průkazem ZTP a ZTP/P mají vstup na výstaviště zdarma. Speciální vstupné pro žáky a studenty včetně pedagogického doprovodu v počtu nejméně deseti osob pak činí 15 korun.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson