Olomouc - New York, Tizian a Van Dyck - El Greco. Jedinečná reciproční akce, kdy do věhlasného Metropolitního muzea v New Yorku odcestovala dvě plátna mistrů Tiziana a Van Dycka ze sbírek Arcibiskupství olomouckého a do Olomouce výměnou přiletěl obraz neméně slavného malíře El Greca, se chýlí ke konci. Vidět působivé Klanění pastýřů, jeden z nejvzácnějších obrazů, jaké jsou nyní ve střední Evropě, můžete ještě do neděle. Tím ale pomoc, kterou Tizian Olomouci poskytl, zdaleka nekončí.
Jméno Arcidiecézního muzea Olomouc už dnes není znalcům umění za oceánem neznámé. Odborníci z Metropolitního muzea v Olomouci i na arcibiskupském zámku v Kroměříži byli a zdejší sbírky je velice zaujaly. Američané si nyní při výástavě El Greca v Olomouci ověřili i to, že Arcidiecézní muzeum dokáže zajistit perfektní podmínky pro vystavení takového výtvarného unikátu.
Spolupráce Olomouce s new Yorkem tak zřejmě, na rozdíl od nynější výstavy, nekončí. Olomouc tak má solidní šanci, že v budoucnu uvidí další díla velikánů světového malířství. Jaká, to se teprve uvidí. Můžeme ale věřit, že ke jménům Victor Vasarely, Andy Warhol či právě teď El Greco přibudou v Olomouci další superstar dějin umění.
Samotný obraz Klanění pastýřů malíře El Greca je v Olomouci už jen do neděle. Kdo jej ještě neviděl, měl by si proto pospíšit, obraz se ve zdejší expozici skutečně vyjímá. Pokud to ale nestihnete, což by samozřejmě byla škoda, jedna malá náplast tady je - vystaven bude živý obraz na téma El Grecova díla.
Živý obraz zůstane
Tento týden se totiž v souvislosti seslavným obrazem odehrála na půdě Arcidiecezního muzea neobvyklá aktivita. Hned dvakrát se poklonili pastýři Svaté rodině v podloubí kapitulního děkanství. V doprovodu andělů, přesně podle obrazu El Greca.
V neděli 4. září uvidí návštěvníci muzea El Grecovo Klanění pastýřů naposledy. Pak ho v expozici do 18. září nahradí fotografie. Která to bude, o tom rozhodne hlasování. Zájemců se přihlásilo tolik, že se obraz oživoval dvakrát.
Před fotografováním se večer všichni „herci“ shromáždili před El Grekovým plátnem. Naposledy si vrývali do paměti gesta, která budou muset před objektivem napodobit.
„První zkoušku osvětlení jsem jeden večer dělala sama, aby bylo co nejvěrnější. Nasvětlují se tři místa různou intenzitou, tak jsem si to musela expozičně sladit. O týden později přišla na řadu i generálka se zaměstnanci muzea,“ popsala přípravy fotografka Markéta Ondrušková.
Aranžování postav se s nesmírnou pečlivostí a vytištěným obrazem v ruce věnovala Tereza Hrubá. Kontrolovala každý záhyb látky, správné natočení paží, vystrčení nohou, pohledy očí. „Marie trochu zaklonit, tu levou ruku trochu výš, a vy, to rameno dopředu…“ ozývají se pokyny. Konečně je vše připraveno. „Vydržte, nehýbat, Ježíška…“ organizuje scénu fotografka Ondrušková.
Jak podotkla fotografka Ondrušková, živý obraz nikdy nebude přesnou kopií malby a dva živé obrazy nebudou nikdy úplně stejné. Snahu dobrovolníků teď mohou ohodnotit všichni milovníci umění. Jejich kliknutí v anketě na webu (ZDE) i facebookovém profilu muzea rozhodne o tom, který živý obraz pověsíme na prázdné místo.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson