Před dvěma lety olomoucká kulturní obec ztratila skvělého člověka, novináře, básníka a polonistu Václava Buriana. Ve středu 28. září vypukne premiéra unikátní literární soutěže, která nese právě Burianovo jméno. Letos poprvé bude v Olomouci udělena Cena Václava Buriana za poezii a za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu. Soutěž je i česko-polsko-slovenským literárně-kulturním setkáním.
"V českém prostředí jde o výjimečnou formu soutěže, inspirovanou německojazyčným prostředím," vysvětluje Výbor pro Cenu Václava Buriana. Podstatným principm soutěže je, že mezinárodní odborná jury, jejímiž členy jsou básník, překladatel a bohemista Leszek Engelking, básník Petr Borkovec, někdejší Burianův kolega a spoluvydavatel Listů Tomáš Tichák, slovenský spisovatel Maián Hatala a olomoucký primátor Antonín Staněk, nominuje trojici básníků a básnířek – o jejichž poezii pak budou veřejně diskutovat. Takový způsob soutěže u nás nemá tradici, jinde je však oblíbený, a tak by v tomto směru měla být olomoucká akce průlomovým počinem.
Letos jsou v kategorii Poezie nominováni polský básník a překladatel Jerzy Jarniewicz, český básník a překladatel Milan Děžnský a konečně i talentovaná česko-polsko-ukrajinská básnířka Marie Iljašenko. Druhou kategorií je cena Za kulturní přínos středoevropskému dialogu. V ní je už vybrán laureát, kterým je Alexander Kaczorwski, velký propagátor české kultury v Polsku, bohemista, překladatel českých děl a autor monografií například o Václavu Havlovi či o Bohumilu Hrabalovi.
Setkání začíná už dopoledne, kdy v 10 hodin přijme na radnici primátor Antonín Staněk své kolegy z mezinárodní poroty. Další program pak následuje od 15 hodin, nejprve na nádvoří centra W7 a poté v hospodě Ponorka, v obou případech je vstup volný. V Ponorce je navíc naplánován koncert polské šansoniérky Elżbiety Wojnowské.
Program
15:00 – 18:00 / Šapitó v komunitním centru W7 ve Wurmově 7/ soutěžní čtení, veřejná diskuze poroty, Cena diváků
20:00 – 22:00 / Hospoda U Musea / slavnostní vyhlášení vítěze a koncert Elżbiety Wojnowské
Václav Burian
Novinář, básník, překladatel a literární kritik Václav Burian od 80. let neodmyslitelně patřil k olomouckému kulturnímu životu. Václav Burian byl čelným představitelem kulturního magazínu Listy, velmi aktivním a renomovaným překladatelem z polštiny, přičemž se zaměřoval na dílo Czesława Miłosze.
Rodák z Přerova v Olomouci vyrůstal a v 90. letech zde vystudoval polonistiku a bohemistiku. Usměvavý a skromný muž, jehož jméno znají milovníci literatury nejen u nás, ale především v Polsku a také v Litvě a ve Slovinsku. Václav Burian do roku 1989 sbíral zkušenosti zejména v samizdatu a v kruzích neoficiální kultury. Vystudovat mohl až po listopadu 1989, dříve mu ve studiu bránil nesprávný kádrový profil. Později byl redaktorem časopisů Arch A5, Notes, olomouckých Hanáckých novin, týdeníku Literární noviny. Jako jeden z redaktorů časopisu Scriptum se věnoval polským knižním novinkám, připravil také speciální číslo o polské literatuře. Byl českým zpravodajem týdeníku Tygodnik Powszechny. Jeho básně byly přeloženy do litevštiny, polštiny a slovinštiny.
Václav Burian zemřel nečekaně a náhle 9. října 2014.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson