Krásnou Olomouc, kterou má dle svých slov velmi rád, navštívil včera velvyslanec Dánského království pan Christian Hoppe. Ve Vlastivědném muzeu Olomouc se zúčastnil zahájení výstavy Hans Christian Andersen – Vánoce v Dánsku. „Je to pro mne srdeční záležitost. Tradiční Vánoce v Dánsku jsou krásné a zajímavé, proto jsem rád byl při zahájení této povedené výstavy, a současně to byl dobrý důvod znovu navštívit vaše krásné město. Olomouc se mi opravdu líbí, mám to tady rád,“ uvedl Christian Hoppe. Líbilo by se tu i dánským turistům? Pokud by našli dobré pivo, tak prý ano.
Na radnici jej poté přijal první náměstek primátora Martin major a náměstci Pavel Urbášek a Ladislav Šnevajs. Velvyslance zajímaly praktické otázky, například jak se spolupracuje vedení města s vedením kraje, když obě tyto instituce dnes řídí koalice odlišných politických subjektů. „Je to nová situace, krajské volby byly nedávno, takže i my jsme zvědavi. Předpokládáme ale, že spolupráce na praktických věcech bude pokračovat ve standardní formě,“ reagoval náměstek primátora Martin Major.
Byl zvědav také na ekonomické aktivity ve městě. „Znám samozřejmě univerzitu, která má dobré jméno,“ uvedl dánský velvyslanec. „Funguje zde potravinářský či farmaceutický průmysl, důležitá je i činnost inovačních center. Jednou z důležitých součástí ekonomiky města je také čím dál tím silněji turistický ruch,“ konstatoval Martin Major. Zástupci vedení města následně popsali velvyslanci nejrůznější aktivity, které se v Olomouci od jara do podzimu odehrávají, včetně například Barokních slavností a novinky v podobě Tvarůžkového festivalu. Velvyslance zaujala i pověst olomouckých vánočních trhů a zdejší takzvaná „punčová stezka“. Pokud jde o dánské turisty, ti podle něj ale míří často především za pivem, a proto by je Olomouc mohla zaujmout i nějakou formou prezentace regionálních pivovarů.
Během setkání zazněla i jedna perlička z oblasti vztahů mezi severským královstvím a Olomoucí. V tradičním centru Moravy se totiž měl kdysi objevit i slavný dánský pohádkář Hans Christian Andersen. „Projížděl vlakem přes Olomouc, a když vlak na nádraží zastavil, vystoupil, a ptal se, co je to za město,“ popisoval legendární příhodu ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek. Když dostal odpověď, že jde o Olomouc, pokýval hlavou, poděkoval, a zase nastoupil do vlaku.
Velvyslanec Christian Hoppe si během dne prohlédnul vánoční trhy a večer navštívil koncert Moravské filharmonie Olomouc, kdy na programu byla díla Richarda Wagnera, Johannese Brahmse a Césara Francka.
Výstava ve Vlastivědném muzeu přibližuje kouzelné dánské vánoce
Výstava Hans Christian Andersen / Vánoce v Dánsku představuje vánoční tradice a atmosféru v zemi Hanse Christiana Andersena. Vlastivědné muzeum touto výstavou navazuje na tradici adventních expozic, věnovaných právě vánočním tradicím. Například vloni touto dobou zde byly k vidění vánoční betlémy z dalekého Peru.
Protože Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty s pohádkami, a to nejen těmi televizními, připravilo letos muzeum vánoční výstavu, která připomíná tvorbu jednoho z největších světových pohádkářů – Hanse Christiana Andersena (1805‒1875). Spolu s Andersenových dílem jsou na výstavě konané ve dnech 2. 12. 2016 až 12. 2. 2017 prezentovány také dánské vánoční zvyky a tradice. „Andersenovy pohádky jsou specifické tím, že zpravidla nekončí dobře a mnohdy jsou jejich hrdiny úplně obyčejné věci jednající jako živé bytosti. To je i případ pohádky Smrček, která v podání Petra Kubese, člena činohry Moravského divadla Olomouc, provází návštěvníky výstavou,“ uvedla Veronika Hrbáčková, kurátorka výstavy. Pohádka o vánočním stromku, jehož tradice se v Dánsku zrodila v roce 1808, vypráví o pomíjivosti všeho pozemského a pomáhá nám pochopit, že radost máme prožívat v každém okamžiku přítomnosti. Zároveň příběh věrně zachycuje, jak se v Dánsku slavily Vánoce v 19. století.
Malí i velcí návštěvníci se na výstavě dovědí řadu zajímavostí o tom, jak Dánové, pro něž jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím roku, tyto svátky slavili v minulosti a také, jak se liší dánské Vánoce od těch klasických českých v současnosti. Kromě různých vydání Andersenových knih budou na výstavě představeny vánoční talíře zvané juleplatter, které se Dánsku vyrábějíod roku 1908, každý rok s jiným motivem, dánské adventní kalendáře, skřítci nisse z různých materiálu, vánoční pohlednice, speciální dánské vánoční pivo a sekt aj. Děti i dospělí se mohou také těšit na současné kolekce vánočních ozdob, které české firmy exportují do Skandinávie a kterými budou ozdobeny čtyři vánoční stromky. K vidění ovšem bude i rekonstrukce tradičního dánského kapustového stromku z umělého materiálu.
Doprovodný program k výstavě
čtvrtek, 8. prosinec 2016, 17.00 hodin, Vlastivědné muzeum v Olomouci ‒ Radeckého sál
České překlady Andersenových pohádek / Návštěvy Andersena v Čechách a na Moravě
Přednáší Mgr. Helena Březinová, Ph.D., z odd. skandinavistiky FF UK v Praze, Vstup volný
čtvrtek, 15. prosinec 2016, 17.00 hodin, Vlastivědné muzeum v Olomouci – Radeckého sál
Severské Vánoce
Přednáší Mgr. Jitka Jindřišková a Mgr. Michal Švec ze Skandinávského domu, z. s., v Praze, Vstup volný
čtvrtek, 19. leden 2017, 17.00 hodin, Vlastivědné muzeum v Olomouci ‒ Radeckého sál
Jak se žije v Dánsku
Přednáší PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, bývalý velvyslanec České republiky v Dánsku, Vstup volný
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson