Pero, kerým se panovníci František Josef I. a Karel I. podepisovali do olomoucké pamětní knihy, císařova slavnostní uniforma, veliký portrét madého císaře před městem Olomoucí, bezpočet unikátních obrazů a grafik z Olomouce poloviny 19. století. To a mnoho dalších vzácných exponátů, které nadchnou nejen srdce monarchisty, ale každého, kdo má rád historii a Olomouc, nabízí výstava František Josef I. v Olomouci, která má dnes před sebou úplně poslední den.
Podle zaměstnanců Vlastivědného muzea Olomouc je o výstavu velký zájem, což může svědčit i o tom, že kdysi haněný císař František Josef I. je dnes s odstupem času vnímán daleko objektivněji, i se všemi pozitivy, které pro rozvoj svých zemí a měst včetně Olomouce udělal. Přesto ale výstava nebude prodloužena, protože její součástí je mnoho exponátů zapůjčených z jiných muzeí, a ty se již musejí vrátit. Nepromarněte proto dnešní poslední možnost podívat se na dosud neznámé informace z dob, kdy Olomouc byla na přelomu let 1848 a 1849 více než půl roku hlavním městem celé mponarchie, kdy v Arcibiskupském paláci sídlil císařský dvůr a skoro denně za ním putovaly delegace, deputace a diplomatické návštěvy, exponáty a informace z doby, kdy lidé mohli v městském divadle potkávat mladého císaře a v Olomouci se neustále něco dělo.
Součástí výstavy jsou i zcela unikátní předměty z osobního života Františka Josefa, například jeho kresby z časů, kdy mu bylo sedm či osm let, a také jeho první školní písemné cvičení. Z doprovodných textů navíc člověk zjistí leckteré málo známé informace z doby, kdy císař v Olomouci pobýval. Před očima návštěvníka ožije například slavobrána, která panovníka vítala při vjezdu do města, nebo slavnostně vyzdobené a osvětlené olomoucké ulice, kterým dominovaly nápisy typu Sláva císaři a králi.
František Josef I. se v prosinci roku 1848 právě v Olomouci ujal vlády nad monarchií a Olomouc pak opakovaně pravidelně navštěvoval a zahrnoval různými dary a pozorností. Řada olomouckých měšťanů byla císařem vyznamenána, panovník se zúčastnil například i otevření německé reálky (dnešní Komenium) či prvních maturit na českém Slovanském gymnáziu v roce 1872.
Výstava František Josef I. v Olomouci, Vlastivědné muzeum Olomouc, dnes otevřeno do 17 hodin.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson