Světoznámý sochař Ivan Theimer je zpátky v rodné Olomouci, kde jej čeká perný program. Právě v těchto chvílích přebírá Cenu za celoživotní přínos v oblasti kultury a s tím spojené uvedení do Dvorany slávy. Po společenské události čeká sochaře, jehož díla zdobí francouzský prezidentský palác a mnoho evropských velkoměst, opět práce. Konkrétně jednání s olomouckými radními o nových sochařských prvcích ve městě. Jeho příznivci mají jedinečnou šanci - zítra v 17 hodin provede zájemce svou výstavou v Arcidiecézním muzeu. Po prohlídce zahájí muzeum prodej DVD s dokumentárním filmem o Ivanu Theimerovi.
Paříž, Grenoble, Florencie, Bordeaux, Hamburk, Lugano, Olomouc – také tato města zdobí veřejné realizace sochaře Ivana Theimera. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo mají ve sbírkách, by byl také velmi dlouhý. Vloni Theimer oslavil sedmdesátiny. Při této příležitosti a v souvislosti s jeho výstavou Via Lucis v Arcidiecézním muzeu Olomouc byl dnes uveden do Dvorany slávy a získal Cenu Olomouckého kraje za celoživotní přínos v oblasti kultury. "Mám přítele, libánsko-syrského básníka. Ten řekl, když mu gratulovali k 80. narozeninám, že teprve když přijel z Libanonu do Paříže, dostal na záda etiketu s datem narození. To se u nich nepoužívalo, narozeniny byly současně i symbolem smrti. V jejich světě nikdo nevěděl, jestli je vám zrovna 75 nebo 80 let," reagoval Ivan Theimer na dotaz, jak vnímá ocenění, které souvisí i s vloni oslavenou sedmdesátkou. "To ocenění je ale samozřejmě dobré. Díval jsem se do seznamu, kdo už tuto cenu dostal, a našel jsem varhaníka Antonína Schindlera. To mě moc potěšilo. Když jsem byl malý a brala mě maminka ke svatému Mořici, na varhany zde hrával právě pan Schindler. Když jsem se vrátil z emigrace a navštív jsem mořický chrám, opět jsem tam našel pana Schindlera. To byl skutečný hudební řemeslník, který do kostela chodil každý den a plnil své poslání. Je dobré, že se s ním ocitnu ve stejné dvoraně."
Olomouc je od počátku tvůrčí práce pro Theimera velkou inspirací. "Když jsem včera večer přijel do Olomouce, vystoupil jsem z tramvaje a šel se podívat na sloup Nejsvětější Trojice. To byla moje enigmatická inspirace, která mě vedla po odchodu do zahraničí. Inspirační motivy jsou v životě hrozně důležité. Nebýt inspirace sloupem Nejsvětější Trojice, nebyly by možná ani mé monumenty v zahraničí," vysekl sochař znovu poklonu svému městu.
V pátek si umělec vyhradil čas na návštěvníky své výstavy v Arcidiecézním muzeu, která končí 31. května. Jedná se přitom o výstavu historickou, neboť muzeum poprvé představuje soudobé umění v prostorách stálé expozice, v sousedství starých mistrů. Komentovaná prohlídka s autorem začíná v 17 hodin. Kapacita je omezená a vstupenky v ceně 50 Kč je třeba rezervovat (tel.: 585 514 190, pokladna@olmuart.cz). Na komentované prohlídce také bude zahájen prodej DVD s dokumentárním filmem o Ivanu Theimerovi. Výsledek bezmála dvouletého úsilí filmařů vedených renomovaným režisérem Theodorem Mojžíšem odvysílala Česká televize 31. března a nyní si jej mohou zájemci zakoupit v muzejním knihkupectví za 130 Kč. K dispozici je přitom pouhých 50 kusů DVD. Nabídku doplňují exkluzivní katalog Theimerových akvarelů z cest vydaný v roce 2014 v Miláně za 950 Kč a také plakát v ceně 15 Kč.
Na stránkách Olomouckého REJe najdete brzy obsáhlý exkluzivní rozhovor s Ivanem Theimerem!
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson