Padesát let je solidní doba, aby se dalo říct, že Academia Film Olomouc je jasnou stálicí na poli filmových festivalů. A můžeme klidně dodat, že široko daleko jiný podobně kvalitní festival, zaměřený na popularizaci vědy, není. Každoročně narvané sály a konec konců i úspěch komerčních TV stanic, zaměřených na populárně vědecké pořady přitom jasně svědčí o tom, že tohle je cesta, která laickou veřejnost baví. Padesáté AFO začíná zítra a potrvá do 19. dubna.
K pořádným naozeninám by měl festival mít také pořádné hosty. Tím hlavním bude letos významný britský biolog a strůjce myšlenky nového ateismu Richard Dawkins. “Když máte zájem o Richarda Dawkinse, nestačí zvednout telefon. Za jeho plánovanou návštěvou ČR stojí dva roky intenzivního vyjednávání a využívání široké sítě kontaktů, kterou si AFO na mezinárodní úrovni buduje několik let,” říká ředitel festivalu Academia Film Olomouc Matěj Dostálek. Hlavní host AFO50 je jedním z nejvlivnějších intelektuálů současnosti. Výrazně na sebe upozornil v 70. letech knihou Sobecký gen, která způsobila revoluci v evoluční biologii. Ze seriózního vědeckého textu se okamžitě stal oceňovaný bestseller. “Dawkins přišel ještě před Stephenem Hawkingem se špičkovou a přelomovou odbornou prací, která byla zároveň srozumitelná širší veřejnosti. Díky tomu je dnes legendou v oblasti komunikace a popularizace vědy,” dodává programový ředitel AFO50 Jakub Ráliš. Dawkins se v rámci projektu Origins Dialogue setká s další ikonou vědeckého světa, teoretickým fyzikem Lawrencem Kraussem.
Richard Dawkins se během jubilejního AFO zúčastní také slavnostního otevření Pevnosti poznání - science centra Univerzity Palackého, jehož cílem je zábavnou formou přiblížit vědu a výzkum široké veřejnosti. Architektonicky i historicky výjimečná budova, která v 19. století sloužila jako dělostřelecký sklad, se proměnila v progresivní muzeum vědy, určené pro všechny věkové kategorie. Návštěvníky bude bavit i vzdělávat prostřednictvím interaktivních vědeckých expozic a digitálního planetária. Pevnost poznání bude díky své jedinečné atmosféře zároveň sloužit jako inspirativní prostředí pro setkávání široké veřejnosti, studentů i zaměstnanců univerzity.
Program festivalu je rozdělen do několika sekcí. Jejich stručný výčet hovoří sám za sebe.
Věda v popkultuře láká na popkulturní zpracování vědeckých témat. Trendy Strážci Galaxie versus velevážený Interstellar. Na jedné straně zlověstný mainstream Star Trek Do temnoty, na té druhé konzervativní životopis Kód Enigmy. Hned dvakrát se počítá i s klasikem Spielbergem, který ve společnosti profesora Jonese vezme na Poslední křížovou výpravu a za asistence paleontologa Alana Granta zase do Jurského parku.
Sekce Zánik a počátek přináší odpovědi na vše, co jste kdy chtěli vědět, ale báli jste se zeptat. Vznik vesmíru, vymření dinosaurů i zářivý vzestup a prudký pád prastarých kultur. Od Mayů přes Vikingy až po (z)rod moderního člověka...
Aktuální bude každopádně i programová sekce (Ne)Zzdravá výživa. Přední experti na zdravé stravování dětí slibují odpovědi na nepříjemné otázky soudobé populace.
Programová sekce Absurdita rasismu nabídne vše na téma boje s předsudky.
Sekce Ženy a věda přináší reflexi překážek v profesním rozvoji žen na poli praktické i teoretické vědy. Přísný pohled na sexismus na akademické půdě i originální mentoringový program pro studentky středních škol.
Věda má svůj vývoj, a stejně tak se mění a vyvíjí i metody její popularitace. Sekce AFO retro shrnuje 50 let popularizace vědy. V rámci sekce poběží nejen snímky, které v minulosti na AFO stanuly na vrcholu, ale rovněž počiny, jež šířením vědeckých poznatků sofistikovaně útočily na pokroucené politické ideologie. Zlatým hřebem bude důmyslná mystifikace Jana Svěráka Ropáci, která v roce 1988 právem sebrala studentského Oscara.
Jaký je vztah válečného běsnění a vědeckého výzkumu? Na to odpoví programová sekce Věda a válka. Velmi zajímavý bod programu se skrývá v sekci Sex jako povolání. Téma prostituce a sexuálních služeb z jiného úhlu, než je na filmových festivalech obvyklé. Přednáška britské doktorky kriminologie Sarah Kingston o ženách, které ve světě platí za sexuální služby i surový a neotřelý rakouský dokument Sladký život kurev o životě prostitutek v Bangkoku, Bangladéši a Mexiku.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson