Každý Olomoučan zná siluetu této monumentální stavby, jen málokterý ale byl někdy uvnitř, a leckdo možná dokonce ani netuší, k jakým účelům tato ohromná stavba z dob první republiky slouží. Sobotní program Mezinárodního dne památek a historických sídel - Brány památek dokořán to může napravit.
Husův sbor v Olomouci je sakrální stavba, která slouží jako chrám Československé církve husitské a současně i jako pohřebiště. V částečně podzemních prostorách je totiž umístěno kolumbárium, kde jsou tisíce uren s ostatky členů tohoto církevního společenství. Najdeme zde i jména některých moravských biskupů a také urnu s ostatky tvůrce chrámu, architekta Huberta Austa.
Stavbu velkolepého chrámu si objednala mladá československá církev v roce 1924 u vynikajícího olomouckého architekta Huberta Austa. Muž, který se za studií setkával i se slavným Masarykovým architektem Pražského hradu Josipem Plečnikem a jehož spolužákem byl další známý architekt Bohuslav Fuksa, vyprojektoval monumentální neoklasicistní stavbu. Ta od dokončení v roce 1926 vizuálně korunuje průhled od hlavní okružní městské třídy a od náměstí Hrdinů. V době, kdy byla stavba nová, tudy navíc protékalo jedno z ramen řeky Moravy, dnes svedené do podzemního toku. A ještě jedna zajímavost pro Olomoučany - Hubert Aust je kromě jiného také autorem jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech.
Zájemce bude v sobotu chrámem provázet historik umění Miloslav Pojsl. Prohlídky zavedou návštěvníky nejen do chrámu, ale i do kolumbária a na střechu objektu. „Komentované prohlídky v sobotu proběhnou v 10, 11 a také ve 13 a 14 hodin. Kromě samotné historie stavby přiblíží návštěvníkům také jejího autora architekta Huberta Austa,“ upřesnil program akce v Husově sboru vedoucí oddělení kultury magistrátu Radim Schubert. „Kromě kostela a kolumbária mohou lidé nahlédnout také do běžně nepřístupných prostor, kterými jsou půdní prostory nebo střecha chrámu,“ vyzdvihl body programu Radim Schubert.
Kromě prohlídek se mohou lidé těšit i na koncerty duchovní hudby. Postarají se o ně studenti Konzervatoře Evangelické akademie a soubor Ensemble Damian. Ten představí rekonstrukci kuriózního alegorického melodramatu Antonína Saletky s názvem Korunované století, jež měl v Olomouci premiéru již roce 1724 u příležitosti výročí založení Jezuitského konviktu
10:00 – 19:00 hodin
zpřístupnění Husova sboru
Koncerty
15:00 | Konzervatoř Evangelické akademie
Trombonové kvarteto
Kytarový soubor Konzervatoře Evangelické akademie
Ensemble Flauto Dolce
19:00 | Ensemble Damian
Slavnostní koncert
Komentáře
Attwrh qznmha