Dva a půl tisíce Olomoučanů zahynulo, lépe řečeno bylo zavražděno, během holocaustu za druhé světové války. Na ně a na miliony dalších obětí budou dnes vzpomínat účastníci Dne vzpomínání na oběti holocaustu.
Jména a stručné osudy židovských a romských obětí nacistické perzekuce zazní ve čtvrtek 5. května na jedenácti náměstích českých a moravských měst. Mezi nimi samozřejmě také na Horním náměstí v Olomouci. Již pojedenácté si připomeneme Den vzpomínání na oběti holocaustu v rámci akce s názvem Jom-Ha-Šoa.
Od 14 hodin, kdy vzpomínku na Horním náměstí zahájí primátor města Olomouce Antonín Staněk, se mohou občané zapojit do čtení jmen a stručných osudů židovských obětí. Společně s nimi akce připomene také židovské hrdiny, kteří vedli povstání v nacistickém ghettu ve Varšavě v roce 1943. Den vzpomínání na oběti holocaustu je od roku 1951 oficiální vzpomínkou na miliony Židů zavražděných během holocaustu, v Izraeli dokonce na dvě minuty znějí sirény a zastavuje se život.
Mottem pro letošní 11. ročník Jom-Ha-Šoa v České republice se stal citát Nicholase Wintona: „Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, dle mého názoru, znamená věnovat čas a energii tomu, aby člověk zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledat ty, již trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo.“
Foto: MMOL/ Blanka Martinovská a Kehila Olomouc
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson