Dcera sira Nicholase Wintona Barbara Winton navštívila tento týden Olomouc. Dvera zachránce stovek židovských dětí z bývalého Československa například besedovala se studenty Gymnázia Hejčín a navštívila i radnici, kde ji přijali náměstci primátora Ladislav Šnevajs a Pavel Urbášek. Do České republiky přijela paní Winton rovněž kvůli Fóru 2000, kde se setkala s dalajlamou.
„Otcův život vnímám jako poukaz na to, že sedět se založenýma rukama v době, kdy se děje bezpráví, je špatné, a že pokud člověk něco udělat může, udělat by to také měl,“ řekla Barbara Wintonová. Dodala, že on sám vnímal svůj projekt jako neúspěšný, protože zachránil „jen“ 669 dětí, zatímco jeho seznam čítal zhruba patnáct stovek jmen. Po začátku války v září roku 1939 už ale nacistický režim žádné další transporty dětí do Británie nepovolil.
O neuvěřitelném příběhu svého otce sira Nicholase Wintona napsala paní Barbara knihu Není-li to nemožné. V knize popisuje ojedinělou snahu zachránit před děsivým osudem v protektorátu stovky židovských dětí i to, jak se na celou historii dívala rodina Nicholase Wintona. Své zásluhy prý sám Nicholas Winton vůbec nepřipomínal, protože je považoval za samozřejmost. Celý dojemný a současně i velmi varovný příběh ožil až teprve na konci 80. let díky zájmu britských médií i zachráněných dětí.
Foto: MMOL/ Jan Andreáš
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson