Přinejmenším stovka lidí se sešla dnes před polednem na hřbitově v obci Náklo nedaleko Olomouce. Pietní obřad připomněl skutečnost, že na zdejším hřbitově leží Jan Opletal, jedna z prvních obětí německých okupačních orgánů a současně výrazný symbol odporu českých studentů vůči nacistům. V roce 1939, když Opletal v Praze studoval medicínu, patřil k aktivním studentům a po krvavě rozehnané demonstraci 28. října byl také jedním z prvních mrtvých.
Jak řekl náměstek primátora Filip Žáček, který se dnešního pietního aktu u hrobu Jana Opletala zúčastnil za město Olomouc, je důležité roli tohoto studenta připomínat. Stejně tak je důležité zdůrazňovat, že 17. listopad neznamená jen připomínku roku 1989, ale i roku 1939, prvního roku okupace českých zemí nacistickým Německem. „Co se událo 17. listopadu, ví v České republice snad téměř každý. Je jen otázkou, na který ten 17. listopad si právě vzpomeneme,“ uvedl Filip Žáček. „Někdy se vytrácí při vzpomínání v tento den ještě jeden významný letopočet, který vlastně zapříčinil, že události 17. listopadu 1989 proběhly právě v tomto listopadovém dni, a to rok 1939.“ Jak dodal, pro Olomouc je tento fakt o to významnější, že Jan Opletal pocházel ze Lhoty u Nákla nedaleko krajského města.
Na hřbitově byli dnes k vidění jak pamětníci válečných událostí a dob okupace, tak i úplně nejmladší generace dětí ze zdejší základní školy. „Chci proto poděkovat panu starosti Markovi Ošťádalovi, že obec Náklo každoročně připomíná osud svého velkého rodáka a že se díky tomu mohou o minulosti dozvědět i školáci. Zmínil jste se, že už odcházejí poslední žijící pamětníci tehdejších událostí. Díky takovým pietním akcím ale máme jistotu, že se ani na takto staré události nezapomene,“ dodal Filip Žáček.
Po demonstraci 28. října 1939 zemřeli dva mladí lidé
Vše začalo 28. října 1939, několik měsíců po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. V Praze se na pozadí výročí vzniku republiky uskutečnily protinacistické demonstrace, kterých se zúčastnil i student medicíny Jan Opletal. Během protestů byl okupanty postřelen do břicha, 11. listopadu svému zranění v nemocnici podlehl. Hned během demnostrací zemřel další mladý člověk, dělník Václav Sedláček, střelený do srdce. Pohřeb Jana Opletala přerostl v další velkou manifestaci proti nacistickému okupačnímu režimu. Nato však už okupační správa zareagovala velmi tvrdě, když v noci z 16. na 17. listopadu zatkla a popravila devět studentských vůdců a více než 1200 studentů bylo deportováno do koncentračních táborů. České vysoké školy byly uzavřeny. Na památku těchto události byl 17. listopad ustanoven Mezinárodním dnem studentstva.
Foto: MMOL a studentpoint.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson