Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský. Dva Olomoučané, kteří v těchto dnech obdrželi stříbrnou pamětní medaili Senátu Parlamentu ČR u příležitosti Dne české státnosti. Oba muže spojuje kromě jiného především odvaha a vytrvalost.
Předávání čestných medailí se odehrálo v předvečer státního svátku 27. září v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze. Mezi jednadvaceti dekorovanými osobnostmi byli právě tito dva Olomoučané.
Leopold Pospíšil (* 1923) je americký právník a zakladatel vědního oboru právní antropologie. Narodil se roku 1923 do rodiny významného právníka a současně vlastence, který za protektorátu podporoval domácí odboj. Sám Leopold Pospíšil vystudoval Slovanské gymnázium a následně začal studovat práva na Univerzitě Karlově. Už za války se zapojoval do odboje, později byl jakožto jeden z vůdců protikomunistického studentského hnutí varován, že je na černé listině komunistů, a na poslední chvíli stihl po únoru 1948 utéct. V Americe vystudoval sociologii, antropologii a filozofii. Cestoval do málo probádaných míst světa a studoval zvyky a právní vědomí domorodých kmenů například mezi divokými Kapauky na Nové Guinei, mezi Eskymáky nebo indiány Hopi. Napsal desítky knih, stovky odborných článků, vyučoval a byl poradcem několika amerických prezidentů.
Žije v USA, ale i v pokročilém věku pravidelně létá do České republiky, kde přednáší a aktivně pracuje. Je také držitelem Ceny města Olomouce.
Alojz Mutňanský (* 1922) je bývalý vojenský letec, akrobat a letecký instruktor. Po válce působil jako letec na vojenském letišti v Olomouci – Neředíně. V roce 1948 převzal spolu s Antonínem Ocelkou a dalšími utajené školení izraelských adeptů letectví. Tehdy šlo o zcela mimořádnou situaci, kdy bylo nutné pomoci čerstvě zrozenému izraelskému státu, na nějž útočily armády arabských zemí. Alojz Mutňanský se v tehdejších utajovaných a přitom značně provizorních podmínkách podílel na kvalitním vycvičení padesáti výtečných letců, kteří pak měli značný podíl na tehdejší úspěšné obraně Izraele.
Dnes žije v Domově seniorů v Olomouci-Chválkovicích, kde se před dvěma lety setkal i se svým někdejším žákem, slavným izraelským letcem a leteckým konstruktérem Hugo Maromem. Navštívil jej i izraelský velvyslanec Gary Koren.
Archivní foto: MMOL - Jan Andreáš
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson