Neustálé postupné stárnutí populace a zvyšující se počty seniorů. To jsou problémy, se kterými se potýká celá naše společnost. Vyšší věk s sebou samozřejmě přináší také řadu specifických problémů i zdravotního rázu, s nimiž se musí vyrovnat nejen samotný senior, ale rovněž jeho rodina a blízcí. A právě v takových případech může pomoci geriatrická ambulance, která funguje v rámci Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc na II. interní klinice - gastroenterologické a geriatrické a zabývá se péčí o osoby nad 65 let věku.
„Lidé nejen v České republice se dožívají stále vyššího věku, což je samozřejmě samo o sobě pozitivní, ale zároveň to přináší také negativa v podobě nemocí a nesoběstačnosti. Přitom právě zůstat soběstačný je prvořadé pro kvalitu života. A to je smyslem geriatrické ambulance,“ říká Milena Bretšnajdrová, zástupkyně přednosty pro léčebnou péči II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc.
Na základě doporučení od obvodního lékaře či specialisty absolvuje objednaný pacient v ambulanci cílené geriatrické a interní vyšetření, které vede ke komplexní diagnostice. „Zaměřujeme se na pacientovy duševní funkce, jeho zdatnost, nutrici, ale také emotivní stránky každého člověka, takže rozpoznáme případné deprese a úzkosti. Důležitou složkou diagnostiky je i posouzení stávající farmakoterapie. Na základě zjištěných faktů můžeme pacienty vyšetřit v rámci našich specializovaných poraden, které jsou zaměřené na konkrétní zdravotní problémy. „Jsou to poradny pro poruchy paměti, hojení ran, nutrici a účelnou farmakoterapii,“ vypočítává primářka Bretšnajdrová a dodává, že v rámci ambulance se zabývají třeba i gerontohygienou, neboli prevencí stárnutí, či jinými specifickými problémy seniorů.
Pocit důvěry je nenahraditelný
Důležitý je také přístup k starším pacientům, proto jsou všechna vyšetření dělána na bázi laskavosti a důvěry. Příchozím se dostává pocitu, že jim odborníci chtějí pomoct. „Je to trošku jiná práce než v jiných ambulancích. Seniorů stále přibývá a my se snažíme, aby měli lepší život. Důležité je udělat si na pacienta čas. Nejen udělat potřebný test, ale třeba si i promluvit s jeho rodinou. Pacientům dáváme do jejich další návštěvy také úkoly v oblasti pohybových aktivit či životosprávy. Plnění těchto úkolů kontrolujeme, chválíme je, motivujeme,“ vysvětluje sestra geriatrické ambulance Kateřina Buláková.
V této ambulanci, která je jedna z mála v Olomouckém kraji svého druhu, působí spolu s jedním lékařem další odborníci, kteří jsou pak pacientům k dispozici v jednotlivých poradnách. Zde se seniorům i jejich nejbližším dostává také edukační a poradenské činnosti. „Zájem o naši činnost je stále vyšší a vyšší. Máme pacienty nejen z Olomoucka, ale i ze Šumperska, Jesenicka či Ostravska. Vedle samotných seniorů se o problémy starší generace zajímají i jejich děti a vnoučata a také pečovatelé,“ uzavírá Kateřina Buláková.
Ilustrační foto: pixabay.com
Komentáře
Zjsxzb yueoay