Olomouc je o další krok blíže k získání titulu Evropské město sportu 2017. Zástupci Evropské asociace hlavních měst sportu (ACES Europe) dnes zhlédli prezentaci a obhajobu kandidatury města Olomouce k získání tohoto titulu. Rozhodnutí o úspěchu či neúspěchu naší kandidatury by mělo padnout do konce října.
„Touto prezentací nechceme Olomouc ve vašich očích nijak vylepšovat. My Olomouc jako město sportu už skutečně vnímáme. Nejlépe asi může tuto skutečnost ilustrovat pohled na mapu, kde jsou vyznačena všechna sportoviště, v naprosté většině určená také veřejnosti,“ uvedl prezentaci primátor města Antonín Staněk. Zdůraznil hlavně velké množství kvalitních sportovních klubů, mistrovskou úroveň sportovců v nejrůznějších disciplínách i podporu ze strany města nejen po stránce morální, ale také finanční.
A právě finanční podpora sportu bylo jedno z témat, které porotce zaujalo. „Olomouc investuje do sportu 4,8 milionu Euro, což je 7 % z celkového rozpočtu. To je úžasné. Je to rozpočet třikrát až čtyřikrát vyšší, než u jiných evropských měst,“ zhodnotil prezident ACES Europe Gian F. Lupattelli.
Prezentaci sledoval prezident ACES Europe pan Lupattelli společně se svým tajemníkem Hugem Alonsem a zástupci ACES v ČR a SR Lukáš Vorel a Andrea Palanská. Na fotografiích se tak mohli seznámit s jednotlivými sportovišti, která se nacházejí v Olomouci a jejím blízkém okolí - několik fotbalových stadionů, zimní stadion, atletický stadion, plavecký stadion, Aquapark, skatepark, bikepark, tenisová hřiště, in-line stezky, basebalové hřiště, workoutové hřiště, dopravní hřiště, střelnice, letiště, skiareál v Hlubočkách a Hrubé Vodě či golfové hřiště ve Vésce. „Rád bych také zdůraznil dvanáct multifunkčních sportovních areálů při základních školách, jež jsou mimo vyučování zpřístupněny veřejnosti, a dále desítky dětských hřišť, kde mohou své dovednosti rozvíjet malé i větší děti. Právě v bezplatném zpřístupnění školních sportovišť veřejnosti v odpoledních hodinách drží Olomouc jasné prvenství v České republice,“ dodal.
Na dotazy přítomných porotců poté primátor společně se zástupci oddělení sportu doplnil informace o možnosti sportování handicapovaných a seniorů, které byly v předložené brožuře zmíněny jen okrajově – tedy speciální oddíly sledge hokeje, atletický oddíl či oddíl tělesně postižených sportovců ve střelbě, nedávné ME v orientačním běhu hluchoněmých či podporu handicapovaných sportovců formou individuálních dotací. Co se týká sportovního vyžití seniorů, zmínili závod všestrannosti pro seniory pořádaný každoročně na Svatém Kopečku, kterého se posledně účastnilo přes sto seniorů. „Jsem za tento dotaz velmi rád, děkuji. Protože ačkoli jsme v naší prezentaci tuto oblast asi nezmínili dostatečně, je vidět, že by mohla být téměř stejně obsáhlá, jako ostatní témata,“ řekl primátor Staněk.
Součástí programu návštěvy zástupců ACES Europe byla také návštěva několika významných sportovních zařízení ve městě. Prohlédnou si Equine Sport Centre Olomouc, dále aplikační centrum BALUO při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého, sportoviště ZŠ Heyrovského, Andrův stadion i zimní stadion při utkání HC Olomouc x Vítkovice.
Bude-li Olomouc se svou kandidaturou úspěšná, čeká zástupce města cesta do Evropského parlamentu, kde by si 16. listopadu měli převzít vlajku symbolizující titul Evropské město sportu 2017.
Titul Evropské město sportu (Eurepean City of Sport) uděluje Evropská asociace hlavních měst sportu (European Capitals of Sport Association). Přiznání titulu je oficiálním uznáním, že podpora sportu je v daném městě kvalitní. V České republice se titulem Evropské město sportu pyšní již tři města – Ostrava, Most a Liberec.
Foto: Jan Andreáš
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson