Včely, vosy, sršni. Hasiči teď mají spoustu práce s bodavým hmyzem

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Úterý, 2.6.2015

Je teplo, stromy i rostliny kvetou a venku se rojí včely, jimž zdatně sekundují vosy a sršni. Nepříliš populární bodavý hmyz teď zaměstnává i profesionální hasiče, a nejsou to vůbec jednoduché zásahy. Za posledních 14 dní narostl ve statistikách hasičů z Olomouckého kraje počet výjezdů na likvidaci nebezpečného hmyzu na skoro dvě desítky. 

"Meteorologové předpovídají teplý konec prvního červnového týdne, a proto lze předpokládat, že počty výjezdů hasičů na likvidaci nebezpečného bodavého hmyzu (včely, vosy, sršni) budou narůstat. Je to právě teplé počasí, kdy hasiči nejčastěji vyjíždí likvidovat bodavý hmyz," říká mluvčí HZS Vladimíra Hacsiková. 

Hasiči vyrážejí likdvidovat roje jen tehdy, když hrozí nebezpečí, například pobodání dítěte, seniora nebo alergika, nebo v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti či třeba mateřské škole. "Operační důstojník vždy musí vyhodnotit nebezpečnost situace a posoudit, zda opravdu hrozí nebezpečí. Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého," dodává Vladimíra Hacsiková.Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli hasiče zavolá nebo si povolá specializovanou deratizační firmu. 

A jak se vlastně zásah provádí? Důležité je zjistit velikost roje, případně hnízda. V případě, že je roj nebo hnízdo pod omítnou nebo fasádou nebo v dutině stromu, tedy hasiči nevidí na velikost hnízda, je jejich zásah neúčinný Hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný (tzn. nejlépe ráno nebo večer). Roj (hnízdo) se poté vezme do igelitového pytle, odstřihne se a pomocí chemických prostředků se zlikviduje. Tento postup byl konzultován s včelaři, kteří v něm spatřují výhodu nejrychlejšího, nejčistšího a nejjednoduššího zásahu. Každý včelař má povinnost hlídat si své včelstvo a žádný z nich si nechce cizí nalezený roj vzít, protože hrozí nebezpečí přenosu chorob.

Hasiči při likvidaci používají samozřejmě speciální oblečení – včelařskou kuklu, nejlépe bílou kombinézu, jejíž barva včely uklidní. Včely jsou velice citlivé na pot, proto je dobré, aby se hasič nepotil a hlavně se nesmí rychle hýbat.

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)

Včely, vosy, sršni. Hasiči teď mají spoustu práce s bodavým hmyzem | Olomoucký REJ

Chyba

Chybová zpráva

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/www/clients/client0/web26/web/includes/common.inc:2861) ve funkci drupal_send_headers() (řádek: 1554 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Class 'Drupal\db_maintenance\Module\Hook\CommonHookHandler' not found ve funkci db_maintenance_cron() (řádek: 41 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/db_maintenance/db_maintenance.module).
Na stránce došlo k neočekávané chybě. Zkuste to později.