Olomoučané doplatí na neschopnost státu vybírat daně. Propadem příjmů ze sdílených daní od státu argumentují představitelé olomoucké radnice, kteří navrhnou zastupitelstvu zvýšit od příštího roku daň z nemovitosti. To je jediná daň, jejíž výši mohou města určovat a která zůstává v místě, kde se vybere. Od státu jen za prvních pět měsíců dostalo město o jednapadesát milionů korun méně, než dostat mělo.
„K avízovanému kroku jsme se rozhodli přistoupit po široké debatě v koalici. Důkladně jsme zvážili finanční situaci a možnosti města, zejména s ohledem na projednávaný střednědobý výhled v letech 2016 – 2018 a na budoucí plánované a pro občany potřebné investice, především v městské veřejné dopravě,“ uvedl olomoucký primátor Antonín Staněk. „Pokud chceme realizovat další investiční akce, udržet všechny stávající služby vůči občanům a především zachovat jejich kvalitu, musíme najít rezervy ve vlastních příjmech. Nechceme omezovat veřejné služby, proto jsme zvolili tento postup,“ vysvětlil primátor Staněk s tím, že je nutné si uvědomit, že příjmy města jsou závislé především na daňových příjmech státu.
„Stát, konkrétně ministerstvo financí, není schopno dorovnat finanční deficit vůči Olomouci. Propad ze sdílených daní je pro město k dnešnímu dni ve výši 51 milionů korun,“ doplnil náměstek primátora pro ekonomiku Martin Major. „V našem rozhodování bereme v úvahu také fakt, že dosud není ze strany příslušného ministerstva připravovaná žádná novela zákona o rozpočtovém určení daní, která by pro město Olomouc znamenala významnější změny a příslib více peněz,“ vysvětlil náměstek Major. Specifikem Olomouce je totiž navíc výrazné znevýhodnění po roce 2009, kdy došlo ke změně zákona o rozpočtovém určení daní. Od té doby město každoročně ztrácí téměř 140 milionů korun. “Takový výpadek v příjmech se musí v řádu několika let projevit,“ doplnil.
Představitelé města o těchto vážných problémech hovořili před dvěma týdny s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ten ale okamžitou pomoc přislíbit nemohl. Ministr financí Andrej Babiš pak ve stejné době na setkání se starosty ze Svazu měst a obcí konstatoval, že města jsou na tom ve srovnání se státem ještě dobře...
Výši daně z nemovitosti lze regulovat v rozsahu příslušného zákona obecně závaznou vyhláškou, která může stanovit koeficienty pro výpočet daně z nemovitých věcí. „Současná obecně závazná vyhláška platná od roku 2011 sjednotila výši velikostních koeficientů na území města Olomouce do kategorie s koeficientem 3,5, což je hodnota, která pro Olomouc vyplývá přímo ze zákona. Stávající vyhláška však dosud nevyužívá zákonné možnosti toho, jak zároveň uplatnit místní koeficient,“ vysvětlil ekonomický náměstek Martin Major. Daň z nemovitosti byla zvýšena v roce 2009, o rok později byla opět snížena, nynější návrh počítá se stejnou výší jako v roce 2009. "Pokud by se v budoucnu podařilo státu napravit deficit sdílených daní, můžeme samozřejmě zase hovořit o snížení daně z nemovitosti. V nynější situaci je ale naší povinností myslet na ekonomickou situaci města v příštích letech, a na stát se příliš spoléhat nemůžeme," dodal náměstek Major.
Pokud návrh schválí zastupitelstvo, začne nová sazba platit od 1. ledna příštího roku. Zjednodušeně lze říct, že pokud doposud člověk zaplatil za 70metrový byt roční daň z nemovitosti zhruba 640 korun, v příštím roce zaplatí 1280 korun. Zákonný limit městům umožňuje nasadit ještě podstatně vyšší sazby, ty ale Olomouc využít nechce.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson