Bez vody je zatím Caesarova kašna na Horním náměstí. Jedno z nejkrásnějších děl z celého souboru olomouckých barokních kašen totiž čeká na zákrok restaurátora, který z povrchu jezdecké sochy římského císaře odstraní vrstvu vodního kamene. Kvůli ní dnes nejslavnější Říman vypadá skoro tak, jako by ho někdo natřel bílou barvou.
Olomoučané si mohli všimnou toho, že imperátorova socha v kašně je nejen bez vody, ale místy teď má zcela bílou barvu. Je to vrstva vodního kamene, který se na plastice usazuje. Voda sice před použitím v kašně prochází magnetickou úpravou, přesto však nemůže být její tvrdost zcela odstraněna. Caesarova kašna je jediná ze souboru šesti významných barokních děl, kde voda stéká přímo po těle sochy, u ostatních kašen ji trysky stříkají dále od sochy.
Mechanické očištění krásné jezdecké sochy provede pečlivě za pomocí jemných kartáčů, špachtlí a skalpelů zkušený kamenický restaurátor Ladislav Werkman. Práce by měla začít v červenci a potrvá do září. Magistrát musel doposud vyčkat na stanovisko nadřízeného orgánu, kterým je krajský úřad, protože se v případě Caesarovy kašny jedná o národní kulturní památku.
Jezdeckou sochu legendárního zakladatele Olomouce v roce 1725 vytesal na objednávku olomouckých radních Jan Jiří Schauberger,kašnu vytvořil olomoucký kameník Václav Render.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson