AKTUALIZOVÁNO
Upravte přechody, nebo je vyfrézujeme, vzkazovala majitelům komunikací policie. Neupravili, a přechody jsou pryč. V Hodolanské ulici se teď musí chodec spoléhat na svou šikovnost a nebo na milosrdenství řidičů. Lidé v Hodolanech se bouří, politici jsou naštvaní a na sociálních sítích vznikají iniciativy proti postupu policie.
Dopravní policie v Olomouci aplikuje hodně přísný přístup. Pokud není přechod do určité doby vybaven například osvětlením či ostrůvkem uprostřed široké vozovky, následuje správní řízení a poté odfrézování zebry. Přechod přestane existovat. Přesně to se teď stalo v Hodolanech na komunikaci, která podélně protíná celou tuhle čtvť, zmizel třeba i přechod u školy. Na radnici se to dozvěděli prakticky až ve chvíli, kdy byly zebry ze silnice pryč. Vozovka totiž nepatří městu, ale státu, a tak policie jednala s Ředitelstvím silnic a dálnic. "Přechody na Hodolanské ulici byly zrušeny vlastníkem komunikace ŘSD, na základě stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích, které vydal Krajský úřad Olomouckého kraje. Ten jej vydal z důvodu požadavku Policie ČR - dopravního inspektorátu na zrušení nevyhovujících přechodů," zní z magistrátu.
„Zpráva o aktuální situaci v Hodolanské ulici mě velmi znepokojila. Zejména zrušení přechodu u základní školy považuji za nezodpovědnost a hazard se životy občanů. Obracejí se jich na mě kvůli tomu desítky. Ihned po svém návratu vyrazím na místo, abych se osobně seznámil se vzniklou situací,“ informoval primátor Antonín Staněk, kterého překvapivá zpráva u odstranění přechodů zastrihla na dovolené. "Snažíme se s policií na toto téma intenzivně komunikovat a koordinovat své kroky. O to více nás zarazilo nečekané zrušení hned několika přechodů v Hodolanech, které využívají denně stovky Olomoučanů. V místě, kde se nachází základní škola, to způsobí velkou komplikaci zejména v souvislosti s blížícím se začátkem školního roku,“ popsal aktuální situaci primátor Staněk. Podle názoru policie je prý naopak odstranění nevyhovujících přechodů pro chodce bezpečnější než přecházet po přechodu, který bezpečnostním normám nevyhovuje.
Radnice se sice snaží situaci řešit, náměstek primátora Martin Major ihned po zjištění problému zajišťoval alespoň pomoc městských strážníků. Moc velký prostor ale teď v tomto problému město nemá. Uvést do dokonalého stavu, který by odpovídal novým přísnějším normám, najednou desítky přechodů na silnicích různých vlastníků, je technicky nemožné, zatímco najet na vozovku s frézou a bílé pruhy odstranit, zabere jen nepatrnou chvíli. Chodci mají smůlu. Město mezitím buduje nové přechody, zpracovává projekční dokumentaci na modernizaci starých a tedy ohrožených přechodů a shání prostředky na jejich realizaci.
Z právního hlediska jde o dost nelogickou situaci. Jednání o odstranění přechodu se odehrává jen mezi policií a vlastníkem komunikace, v tomto případě ŘSD, odpovědnost ze bezpečí chodců nese ale město. Jak tedy řešit situaci v Hodolanech? Podle neoficiálních informací nakonec budou muset pomoct strážníci, kteří na nejexponovanějších místech zajistí bezpečný přechod chodců. Časem se v Hodolanech objeví nové přechody, splňující nové bezpečnostní limity. Do té doby to ale budou mít chodci dost těžké.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson