Zoo Olomouc se oprávněně chlubí mimořádnými chovatelskými úspěchy. V zahradě na Svatém Kopečku dokázali odchovat například vzácné levharty mandžuské, nejčerstvějším důkazem je neobvyklý úspěch v podobě mláděte mravenečníka velkého. "Před týdnem, v neděli 11. srpna, se u nás opět narodilo mládě mravenečníka velkého. Je to samička a má se čile k světu, z čehož máme velkou radost," konstatuje mluvčí zoo Karla Břečková.
Malinkého mravenečníka mohou dnes pozorovat už i návštěvníci. V prvních dnech byl kvůli tomu, aby si na sebe mládě s matkou Piou zvykli, jihoamerický pavilon zevřený, dnes je opět průchozí. Matka Pia vozí mládě na zádech, tak jak tomu bývá v prvních týdnech života i ve volné přírodě. Malá samička by se měla relativně osamostatnit zhruba v půl roce. Až vyroste, může měřit až dva metry, ačkoliv teď je to drobeček o hmotnosti sotva dva kilogramy. Ani dvoumetrová délka a hmotnost až 65 kilogramů v dospělosti ovšem není vůbec nic proti tomu, jaké předky měl řád chudozubých, k nimž mravenečníci patří. Známé megatherium, které žilo ve střední a jižní Americe ve stejném období, kdy se u nás proháněli mamuti, měřilo 6 metrů! Ačkoliv jsou mravenečníci specializovaní na chytání mravenců a dalšího hmyzu, k čemuž používají až 60 cengtimetrů dkouhý jazyk, dokáží při sebeobraně zabít i jaguára či pumu.
V ČR byla u tohoto druhu zatím odchována pouze čtyři mláďata. Matka Pia si svou slávu vydobyla odchovem prvních tří mláďat mravenečníka velkého v rámci České republiky i v rámci celé Unie českých a slovenských zoologických zahrad (2011 – 2013) a zároveň její nejstarší dcera odchovala jedno mládě v jiné zoo. Otec Sylvin pochází přímo z oblasti svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson