Neprve policejní hlídky, následně provizorní semafor. Takové je aktuální řešení kritické situace po zrušení přechodů pro chodce v Hodolanské ulici. Na dnešní tiskové konferenci informoval primátor Antonín Staněk o průběhu hledání optimálního řešení bezpečného přecházení silnice, a to také v souvislosti s blížícím se začátkem školního roku. Současně znovu zdůraznil nesouhlas s tezí policie, že žádný přechod je lepší než přechod neodpovídající současným normám. "Připadá mi to jako by nějaký čas poté, kdy EU zakázala prodej obyčejných žárovek, začal chodit po domácnostech inspektor a všechny lustry, v nichž najde jiné než schválené úsporné žárovky, nařídil odstranit," uvedl primátor Staněk.
V Hodolanech poblíž Základní školy Řezníčkova budou nyní v exponovaných časech usměrňovat dopravu příslušníci Policie ČR ve spolupráci s městskými strážníky. Situaci by mělo výrazně zlepšit vybudování provizorního světelného signalizačního zabezpečení. To vznikne do konce září u křižovatky s ulicí Purkyňova. Ne tedy přímo před školou, kde by instalace semaforů nebyla technicky možná, ale nedaleko odsud u ústí do Purkyňovy ulice. S vybudováním kabelového převěsu nad trakčními stožáry na vybraném místě už vydal souhlas také Dopravní podnik města Olomouce. „Provizorní světelná signalizace zde umožní lidem zcela bezpečně přecházet na zelenou,“ uvedl olomoucký primátor Antonín Staněk. „Semafory budou nastaveny tak, aby byla na komunikaci zajištěna preference tramvajového provozu,“ upřesnil primátor.
Radní současně projednali přípravu vybudování tří nových přechodů při ulicích Jiráskova, Purkyňova a Farského a podpořili maximální urychlení projekční přípravy tří přechodů. Všechny tři nové přechody budou řešeny pomocí světelného signalizačního zařízení bez dalších stavebních zásahů. „Projektant slíbil vyvinout maximální úsilí ve věci zajišťování vyjádření dotčených orgánů a správců inženýrských sítí, aby byla k dispozici nejpozději do 15. října,“ sdělil primátor Staněk. Do konce října by mohl být vydán územní souhlas a v listopadu by pak měla být zadána realizace akce. Ohledně těchto tří přechodů počítá město s investicí 5,6 milionu korun. Připravován je ještě přechod v ulici Divišova při ulici Bystrovanská, který však na rozdíl od výše uvedených bude vyžadovat i územní a stavební povolení, takže jeho projektová dokumentace bude trvat déle.
Městská rada schválila už na začátku letošního roku seznam priorit v úpravách na komunikacích. Hned v únoru proto mohl magistrát odboru dopravy Krajského úřadu Olomouckého kraje odeslat oficiální vyjádření města k přechodům pro chodce. V něm bylo jasně deklarováno například to, že dotyčné přechody v Hodolanech považuje město za prioritu a že už chystá projekty na jejich modernizaci tak, aby splňovaly nové bezpečnostní normy. „Takový krok jsme považovali za dostatečný, proto nás překvapilo, když bylo i přes tuto naši informaci nařízeno odstranění oněch přechodů do konce srpna,“ doplnil primátor Antonín Staněk. Současně chce co nejdřív přijmout takové opatření, díky němuž by se v budoucnu podobným kolizním situacím předešlo.
V průběhu tiskové konference primátor také popsal, jak zdlouhavě probíhá proces od zadávání záměru přes projektovou dokumentaci a stavební povolení až k realizaci nového přechodu. Uvedl, že i když všichni postupovali podle platné legislativy, je samozřejmě nynější praktická situace v Hodolanech pro občany podstatně horší než před odstraněním přechodů. "Nynější situace je pro mě varováním. Nechci, aby se něco podobného opakovalo. Úředníci z příslušných insitucí spolu musí lépe komunikovat, aby se nestalo, že když jedna strana na něčem již pracuje, druhá to ignoruje a není ochotna počkat pár měsíců," dodal primátor.
Ilustrační foto: praha.eu
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson