Krásnější, barevnější a hlavně zdravější Olomouc může přinést nový projekt, jehož záměr včera Schválila městská rada. Zelená brána města, jak se projekt jmenuje, by znamenala radikální proměnu veřejné zeleně v prostoru příjezdové komunikace Lipenská a další důležité dopravní tepny, třídy Kosmonautů.
„Olomouc by měla učinit zadost své pověsti města zeleně a vítat ty, kteří přijíždějí ve směru od Ostravy, opravdu krásnou a udržovanou zelení. To je hlavním cílem celého projektu,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs. „Takový záměr si žádá komplexní řešení. Jde o to, aby proměna veřejné zeleně u obou frekventovaných komunikací byla opravdu zásadní a výsledek znamenal dlouhodobé viditelné zlepšení,“ doplnil náměstek Aleš Jakubec. Pokud se podaří projekt uskutečnit, město tak současně vyhoví hlasům těch Olomoučanů, kteří právě po takových úpravách dlouho volají.
Hlavní příjezdovou cestu do Olomouce dnes lemují skomírající stromy se stagnujícím růstem. Existuje několik důvodů, proč tomu tak je. „K hlavním příčinám tohoto stavu patří nevhodné půdní podmínky v důsledku navážky, ve které nejsou nové výsadby schopné prokořenit a získávat potřebné živiny pro svůj zdárný růst a vývoj, a také v posledních letech změněné klimatické podmínky se suššími a teplými zimami a letním obdobím s extrémně vysokými teplotami,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka. V důsledku těchto nepříznivých vlivů dřeviny nemohou v zimě odpočívat a načerpat energii pro další vegetační období. V letním období vydávají nadměrné množství své energie pro přežití, protože trpí žízní, hladem, úpalem a vysokým výparem.
Původní lipová stromořadí, která byla vysazena ke stavbě obou komunikací, od své výsadby před zhruba dvěma desítkami let stagnují a přes veškerou péči, jako jsou zálivky a přihnojení, nezvládají nepříznivé podmínky. Projekt počítá se změnou druhu dřevin za kultivary, které jsou více přizpůsobivé výše uvedeným nepříznivým půdním a klimatickým podmínkám. Součástí změn bude také výměna zeminy v místech výsadby.
„Cílem projektu je nejen zlepšit hygienické a bioklimatické podmínky města podél rušných komunikací, ale také zlepšit estetickou, psychologickou a společenskou funkci zeleně v těchto ulicích,“ uvedl náměstek Šnevajs. „Nepůjde jen o stromy, ale také o kvetoucí keře i kvetoucí bylinné patro v podobě trvalkových záhonů. Tyto barevné kvetoucí živé koberce doplní uliční profil komunikací a podstatně zlepší květinovou výzdobu města,“ upřesnil Aleš Jakubec.
Projekt Zelená brána města ve výsledku nejen zkrášlí Olomouc, ale přinese i jiné pozitivní jevy. K nim patří například snížení a vyrovnání teploty a vlhkosti vzduchu, usměrnění větru, tlumení účinků inverze, vznik náhradních ekologických stanovišť pro hmyz, ptactvo a letouny. Záhony s bylinami, umístěné například v dělících pruzích vozovek pak napomáhají "vyčištění" ovzduší i prostřednictvím fytoncidních látek, které ničí ve vzduchu poletující bakterie.
Celkové náklady na rekonstrukci zeleně ve dvou úsecích o délce cca 2 kilometry (Lipenská) a půl kilometru (třída Kosmonautů) jsou odhadovány na zhruba 7,5 milionu korun. Město nyní připraví žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí. Na realizaci projektu bude spolupracovat odbor životního prostředí s odborem evropských projektů.
Ilustrační foto: abecedazahrady.dama.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson