Víte, že kobylka poslouchá dírou v noze? A jak se dá využít larva chrostíka v práci klenotníka? A jak to vypadá, když se díváme dalekohledem na zrod vesmíru? A jaký je náš obraz v infračerveném světle či jak nás vidí termokamera? Víte, kolika útokům Švédů, Prusů a dalších nepřátel musela čelit Olomouc? Přijďte do Pevnosti poznání. Nabídka je tak bohatá, že se tady dá strávit s rodinou celý den nebo i víkend.
Jiné je o Pevnosti poznání číst a jiné je v klidu a s neomezeným množstvím času si ji projít. Není-li zrovna populární Noc muzeí, nemusíte se bát, že by vás ostatní zájemci o svět poznání ušlapali. Neděle se tady dá strávit velmi příjemně a rozhodně se přitom nenudí malí ani dospělí. Procházka obřím modelem mozku nebo říčního koryta, to jsou velké zážitky, které ocení hlavně ti menší. Ovšem pochopit princip trojrozměrného obrazu v kině nebo se v planetáriu podívat na zrod vesmíru, to je něco, co upoutá každého. Fajn je, že skoro všechno si tady člověk může nejen zjistit, ale i nějak ověřit či vyzkoušet na interaktivních exponátech, díky nimž porozumíte fyzikálním jevům a zákonům. Zkoumání detailů hmyzu i prvoků, pokusy se světlem, které reaguje a chová se v různých prostředích docela překvapivě, to je něco, co jen tak neomrzí.
Čekají vás zde i logické hry, zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaše vědomosti a intelekt. Na vlastní (ne)bezpečí pak můžete vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea, přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu. Můžete také navštívit laboratoře a tvůrčí dílny. Čeká na vás experimentování se vším všudy.
Ohromnou výhodou Pevnosti poznání jsou všudypřítomní zasvěcení mladí průvodci z řad olomouckých studentů. Těžko říct, jestli je návštěvník víc fascinován vyprávěním a snadno pochopitelným vysvětlováním složitých fyzikálních záležitostí v podání průvodce z expozice Světlo a tma nebo asistentem, který vám u mikroskopů v sekci živé přírody prozradí víc než všechny populárně vědecké dokumenty dohromady. Stejně tak se zkuste zeptat na jakoukoliv podrobnost dívek v expozici historie pevnostní Olomouce - nenachytáte je. Ví i to, kde se narodil generál Laudon a proč udělal kariéru zrovna v rakouské, a nikoliv švédské či carské armádě. Studenti jsou perfektně připraveni zodpovídat vaše dotazy, jsou velmi příjemní a ochotní s vámi a vašimi dětmi probírat vaše otázky a je vidět, že je práce a jejich obor velmi baví. "Evidujeme ohromný zájem studentů o práci u nás, takže, obrazně řečeno, opravdu máme z čeho vybírat. Chceme, aby byli průvodci výborně informovaní, a to se daří," potvrzuje Martina Vysloužilová za Pevnost poznání. Je fakt, že středoškolští profesoři by možná měli problém tyhle mladé průvodce trumfnout.
A k otázce v titulku článku: ano, existuje larva, jejíž šikovnost se dá a byla využívána ve zlatnictví. Jistý špičkový klenotník totiž využil stavebních schopností larev chrostíka, místo písku a kamínků jim poskytl stěpinky zlata a dalších drahých kovů a získal tak zcela originální překrásné šperky. To a asi milion dalších informací získáte v Pevnosti poznání.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson