Olomoučtí fotbaloví fandové ze skupiny Ultras 1919 mají za sebou opravdu mimořádně bohatou sobotu. Nejenže dokázali zorganizovat celostadionovou sbírku ve prospěch zdravotně postiženého chlapce, ale současně se prezentovali takovým choreem, jehož si všimli novináři až v daleké španělské Granadě.
Poměrně jednoduchá, ale významově jasná prezentace na jižní tribuně sestávala z několika štítů s (pravděpodobně) templářskými kříži, dat 732, 1492, 1526 a 1683 a hesla Bojujte znovu za Evropu. Všechna uvedená data připomínají klíčové okamžiky ve staletém potýkání evropského křesťanského a arabského či osmanského islámského světa. A právě rok 1492, který je rokem konečného dobytí španělské Granady křesťanskými vojsky a ukončení maurské nadvlády nad částí Pyrenejského poloostrova, zaujal španělskou redakci. Na portálu ideal.es, který je regionálním zpravodajským webem právě v Granadě, píšou, že si olomoučtí fanoušci v době napětí po teroristických útocích v Paříži vzpomněli i na Granadu a tato významná evropská data zapojili do boje proti džihádu.
Granadští mají radost, že někdo v daleké východoevropské Olomouci zná Granadu, a Hanáci se zas mohou pyšnit tím, že o nich píší až ve Španělsku. Předchůdci dnešních fotbalových ultras by se rozhodně divili, jaké publicity lze celkem snadno a rychle docílit v době sociálních sítí a dokonalých vyhledávačů...
http://www.ideal.es/granada/201511/30/ultras-checos-recuerdan-reconquist...
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson