Více než padesát tisíc výjezdů sanitkami či vrtulníkem absolvovali vloni lékaři a zdravotničtí záchranáři z Olomouckého kraje. Více než padesáttisíckrát vyráželi na cestu z prostého důvodu - aby pomohli lidem, jejichž život či zdraví byly v ohrožení. Denně tak z šestnácti výjezdových základen v pěti okresech vyrážely posádky v průměru 136krát. Celkem se v loňských statistikách objevilo 50 575 výjezdů, o rok dříve se počet zastavil na čísle 46 998.
Záchranáři vyráželi během roku k nejrůznějším dramatickým událostem, jako jsou především dopravní nehody, náhlé zdravotní komplikace a kolapsy, pracovní úrazy či třeba otravy plynem. "Počet výjezdů má v posledních letech celorepublikově vzrůstající tendenci," komentoval statistické výsledky vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska a náměstek ředitele záchranné služby Břetislav Bolard. Podle něj nárůst počtu výjezdů má na svědomí obecně známý fakt rostoucích nároků společnosti na zdravotnickou péči, mimo jiné zvyšováním počtu transportů z důvodu centralizace speciálních léčebných výkonů (např. kardiocentrum, iktové centrum, traumacentrum), v nemalé míře se na tomto trendu podílí i stárnoucí populace a taktéž pokulhávající systém primární péče a pohotovostní služby.
Nejvíce výjezdů bylo loni i předloni na Olomoucku (19541, resp. 17785), nejméně na řídce obydleném Jesenicku (3519, resp. 3400). Vrtulníky Letecké záchranné služby vzlétly loni 587krát, o rok dříve bylo ve stejné kolonce číslo 330. Nejčastěji (ve více než dvou třetinách případů) vyrážely do terénu posádky RZP (Rychlá zdravotnická pomoc) bez lékaře.
Nám nezbývá než záchranářům poděkovat a popřát jim pevné nervy, výdrž a co nejméně případů s nedobrým koncem.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson