Václav Render, tvůrce části olomouckých kašen a hlavně dvou monumentálních morových sloupů, a Ivan Theimer, světoznámý sochař, který svou hvězdnou dráhu začal v Olomouci. Tvorba obou těchto osobností se svým způsobem propojí na Kollárově náměstí. Práce Ivana Theinera, jehož díla zdobí velké evropské metropole včetně paláce francouzských prezidentů, navíc brzy zkrášlí i daší místa v Olomouci.
Sochaře Ivana Theimera bude v Olomouci připomínat hned několik míst. Po Arionově kašně, kterou Ivan Theimer vytvořil téměř před patnácti lety, by se nyní měla na Horním a Dolním náměstí objevit pítka z dílny tohoto slavného sochaře a olomouckého rodáka. Přetvořit a přemístit plánuje i své dřívější dílo, kašnu na Kollárově náměstí.
Již v průběhu stavby Arionovy kašny na Horním náměstí a během rekonstrukce Dolního náměstí se mluvilo o umístění pítek, jejichž výtvarnou podobu měl ztvárnit právě Ivan Theimer, k samotné realizaci však zatím nedošlo. „V úplně původním projektu rekonstrukce Dolního náměstí tento prvek byl, postupně se ale projekt seškrtával a pítko z něj zmizelo,“ vysvětlil tehdy Pavel Pospíšil, autor projektu přestavby Dolního náměstí. To by se však nyní mělo změnit. Pítko, tedy skutečně zdroj pitné vody pro kolemjdoucí, bude mít zřejmě pískovcový základ a bude v něm použit stejný mramor jako v Ariónově kašně plus bronz. V horní části by chtěl Ivan Theimer symbolicky zachytit soubor všech olomouckých kašen a fontán. Při tehdejší návštěvě Ivana Theimera v Olomouci se mimo Dolního náměstí znovu otevřelo i téma umístění pítka na náměstí Horním poblíž bronzové sochy želvy. „Jsem opravdu moc a moc rád, že jsme se s Ivanem Theimerem takto dohodli. Jsem naprosto přesvědčen o tom, že Dolní náměstí si takový podobný otisk díla olomouckého rodáka zaslouží stejně jako náměstí Horní,“ komentoval na podzim roku 2014 jednání se sochařem a architektem tehdejší primátor a iniciátor akce Martin Major.
„V nejbližší době chceme začít pracovat na projektové dokumentaci k umístění pítek na Horním a Dolním náměstí a rovněž nabídnout samotné umělecké ztvárnění pítek panu Ivanu Theimerovi, který deklaroval zájem s městem na pítkách spolupracovat,“ vysvětlil primátor města Olomouce Antonín Staněk.
Další aktivita se týká Kollárova náměstí, které zdobí už od roku 1969 méně známe dílo Ivana Theimera a které shodou okolností před rokem 1918 neslo jméno po jiném slavném olomouckém sochaři Václavu Renderovi. Taktéž jde o kašnu, kterou tvoří tři pískovcové sochy. Umělec kašnu vytvořil těsně před svou emigrací do Francie v roce 1968. Dlouhá léta kašna na Kollárově náměstí plnila svou funkci, avšak poté, co v roce 2008 začala z kašny unikat voda, byla spouštěna pouze přerušovaně. Od roku 2015 už havarijní stav cirkulační soustavy její spuštění nedovolil. Autor má dnes se sousoším kašny i využitím prostoru Kollárova náměstí nové záměry.
Sousoší kašny by se mělo nově ocitnout v blízkosti pěší promenády v Čechových sadech. Ivan Theimer už však u tohoto svého díla nepočítá se zachováním funkce kašny, dokonce chce s jednotlivými fragmenty pracovat volněji a pravděpodobně je přeskupit. „Do prostoru stávajícího místa kašny na Kollárově náměstí pan Theimer navrhuje osadit tordovaný dřík z opravovaného Mariánského sloupu na Dolním náměstí,“ přibližuje umělcovy záměry primátor Staněk. Několikametrový pískovcový sloup pak bude nutné umístit na nový kamenný nástavec ze stejného nerostu, který by měl nést bronzovou destičku s odkazem na sochaře Václava Rendera a připomenout tak nejen osobu tohoto slavného olomouckého umělce, ale také skutečnost, že Kollárovo náměstí bývalo dříve náměstím Renderovým.
„Přemístění Theimerovy kašny z Kollárova náměstí i další řešení tohoto prostoru by měly ověřit studie, které necháme zpracovat jako podklady k dalšímu postupu. Studie by měly dát odpovědi na takové otázky, jako jsou například investiční náklady záměru, případně údaje o možné etapizaci řešení prostoru Kollárova náměstí,“ upřesňuje investiční náměstek primátora Filip Žáček.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson