Jeden z utajených olomouckých skvostů, slavnostní sál ZŠ Komenium, se postupně dočká zaslouženého restaurování. Stav unikátního sálu základní školy je už léta špatný a volá po opravách. Vedení města Olomouce se proto rozhodlo tomuto nádhernému prostoru postupně vrátit jeho důstojnost.
Podle restaurátorského průzkumu by měla celková oprava sálu vyjít až na 8,3 milionu korun. „Vzhledem k nákladnosti jednorázového provedení opravy jsme se rozhodli potřebné restaurátorské práce realizovat po etapách a s využitím dotací,“ vysvětlil náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek. V první etapě se proto restaurování dočká strop sálu a odborníci zrenovují a doplní také osmiramenný lustr. Na tuto první část oprav, která bude stát bezmála 1,9 milionu korun, přispěje dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, a to ve výši 850 tisíc korun.
„V dalších fázích bychom chtěli restaurovat samozřejmě také všechny zdi sálu, malované dveře i podlahu sálu, postupně v etapách. Bude třeba také doplnit 13 nástěnných replik. Práce se budou plánovat i s ohledem na aktuální možnosti získání dotací na jednotlivé části oprav. Nejen unikátní slavnostní sál, ale celá budova ZŠ Komenium má nezanedbatelnou historickou hodnotu, proto jsem rád, že se nám podařilo alespoň tyto dílčí, ale velmi potřebné, opravy započít, “ doplňuje náměstek Urbášek. V budoucnu by bylo možné takto unikátní reprezentativní sál využít třeba pro koncertní a jiné slavnostní příležitosti. To už bude záležet na dohodě školy a jejího zřizovatele, tedy města.
Komenium je umělecký i historický poklad
Hodnotu celé budovy dokládá její bohatá historie. Budova Komenia v sobě zahrnuje prakticky hlavní rysy novodobých dějin olomouckých škol. Stavba školy, jejíž základní kámen byl položen roku 1873, trvala dva roky a stála tehdejších 350 tisíc zlatých. Prvotním důvodem ke stavbě nové školy byla snaha o zvýšení prestiže školství v Olomouci, ale i nedostatek prostor pro výuku. Myšlenka stavby školy zaujala i samotného císaře, který si nad stavbou vzal patronát. Poté, co byla roku 1875 budova slavnostně otevřena, se v ní vystřídala celá řada škol, měnících mnohdy formálně názvy dle nově přicházejících školských reforem. V roce 1880 školu osobně navštívil císař František Josef I. V horním patře bylo zřízeno průmyslové muzeum, které neslo právě panovníkovo jméno - Gewerbemuseum Franz Joseph I. in Olmütz.
Až do 90. let 20. století se v budově školy prováděly jen nutné udržovací opravy, teprve tehdy pak došlo k zásadní opravě průčelní fasády včetně restaurování pískovcových prvků. Celková generální oprava však tuto nesmírně zajímavou budovu s nadčasově dispozičním uspořádáním ještě čeká. Podle dobových fotografií je patrné, že na průčelí školy býval dříve nápis Für Wissenschaft und Kunst (Pro vědu a umění) a také čtyři sochy. Byli to představitelé přírodních věd, geograf, meteorolog a botanik Alexander von Humboldt, matematik a astronom Mikuláš Kopernik, astronom Johannes Kepler a chemik Justus Liebig. Tyto prvky dnes na budově chybí, po pádu rakouské monarchie je nová česká reprezentace města odstranila jako příliš proněmecké.
Foto: historickprapory.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson