Vypadá to, že to bude vážně paráda. Rozárium, které po desetiletích působilo v poslední době dost pochmurně, bude znovu chloubou olomouckých parků. Prostor ožije díky mnoha zajímavým prvkům. Už dnes je vidět, jak jednou bude rozárium vypadat.
Zatím samozřejmě chybí to podstatné, a to jsou rozkvetlé růže. Stavební práce už ale hotové jsou a areál tak konečně dostal podobu, kterou mu vtiskla projekční práce renomovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera. Co nového lidem rozárium nabídne? Především bude velmi důležitou roli hrát jeho rekreační funkce. V areálu nelze přehlédnout množství vodních prvků, které nepochybně především děti využijí jako brouzdaliště, stejně tak je zde mnoho dřevěných roštů, které lze využít pro posezení i pohodlné ležení. Stylové stříšky zajistí v tropických parných dnech zastínění. V původním rozáriu, které vznikalo na začátku 70. let, sice vodní prvky byly také, velmi výraznou roli v prostoru ale hrály betonové plochy, které jsou teď potlačeny. V dnešním rozáriu by mělo být možné trávit příjemný čas v řádu několika hodin. K tomu poslouží i louka na pikniky a další prvky, snad i hřiště na petanque a další hry.
Podle informací z Flory Olomouc bude rozárium zpříštupněno už v první dubnový den. Tehdy zde ale ještě nebudou vzrostlé a rozkvetlé růže. Slavnostní otevření již kvetoucího rozária je tedy plánováno na druhou polovinu června. Vstup do prostoru bude volný a bezplatný, počítá se ale s tím, že se bude na noc uzamykat.
Rozárium, součást botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc, vzniklo v letech 1970 - 1972 z iniciativy Rosa Klubu Českého zahrádkářského svazu na celkové ploše 3,5 hektaru. V dalších etapách obnovy by v areálu mělo vzniknout také zázemí rozária a kavárna s venkovním posezením.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson