Tip na perfektní procházku na volné dny, a aby to nebylo daleko od města? Tak to je Chomutovské jezero, přírodní památka, která je domovem pro desítky druhů vodních ptáků, bobry a další zvířata. Lepší divočinu jen kousek od Olomouce nenajdete.
Už teď se ze dvou ostrovů na velkém jezeře ozývá nepřetržitý křik racků a dalších ptáků, kteří zde rok co rok hnízdí. Znalci přírody by vám vyjmenovali, že ve zdejších mokřadech lze pravidelně narazit na racka černohlavého a racka chechtavého, hojně zde pobývá i kormorán velký, kachna divoká, volavka popelavá, potápka roháč, čírka modrá, labuť velká, a pokud má člověk štěstí, může zahlédnout i vzácnější ptáky, kterým vyhovuje zdejší typ krajiny, jako je bukáček malý, chřástal vodní, pisík obecný, ledňáček říční a moudivláček lužní. Procházka kolem jezera i mezi jednotlivými rameny mokřadu prokazuje, že se tady velmi daří bobru evropskému. V roce 1993 zde byla vyhlášena přírodní rezervace o rozloze 106 ha, vloni byla změněna v přírodní památku.
Chomoutovské jezero, respektive dvě jezera a další mokřady v okolí, vznikly díky těžbě štěrkopísku. Ten se zde průběžně těžil už za první republiky, systematická těžba ve velkém ale nastala v roce 1964. Od 70. let do roku 1987 bylo jezero zdrojem pitné vody pro Olomouc a okolí. Později se kvalita vody zhoršila. Jezera přesto nejsou ani dnes určena ke koupání, využívají je jen rybáři a jachtaři. O to půvabnější je ale zdejší příroda, která je, vzhledem k malé vzdálenosti od centra Olomouce, neuvěřitelně plná všech možných druhů fauny.
Koupání sice povoleno není, režim tzv. přírodní památky ale umožňuje volný vstup do všech míst pobřeží. Jako tip na jarní procházku prostě bezkonkurenční.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson