
Olomouc ji mimořádně zaujala. „Velmi ráda bych sem přijela znovu soukromě, na delší dobu, abych si mohla město důkladně a v klidu prohlédnout,“ uvedla po dvou dnech v Olomouci velvyslankyně Chorvatské republiky Ines Troha Brdar. Velvyslankyně dnes prokázala i dost odvahy, protože se neplánovaně vydala prohlédnout i zchátralé Jihoslovanské mauzoleum. Zde jsou pohřbeni kromě jiných i chorvatští vojáci, padlí v 1. světové válce.
Nejprve ale její excelenci Ines Troha Brdar přijal na radnici primátor Antonín Staněk, investiční náměstek Filip Žáček a ředitel Technických služeb města Olomouc Miroslav Petřík.„O Olomouci jsem slyšela už doma, ví se například o zdejší univerzitě, na kterou jezdí studenti v rámci programu Erasmus, i moje dcera sem chtěla jet studovat,“ dodala velvyslankyně s tím, že osobní návštěva ji utvrdila v tom, že Olomouc je nádherné historické město. "U nás je ve srovnání s vaší zemí i městem stále vysoká míra nezaměstnanosti, je to do značné míry doposud následek války, která zničila nejen průmyslové podniky, ale i složité sociální vazby. Proto jsem ráda, že jste při setkání s představiteli města Makarská jednali také o spolupráci drobných a středních živnostníků,“ pokračovala Ines Troha Brdar. „Po změně režimu a konci socialistického hospodářství zde skončila řada tradičních podniků, takže míra nezaměstnanosti byla poměrně vysoká. Postupně se nám ale daří do Olomouce lákat nové investory a také s majiteli nástupců někdejších velkých firem jednat o využití prázdných částí jejich areálů jako průmyslových brownfieldů,“ vysvětlil Antonín Staněk.
Velvyslankyni zajímal rovněž vývoj situace ohledně Jihoslovanského mauzolea z let 1926 až 1927. „Vím, že objekt dlouho chátral kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům mezi nástupnickými zeměmi Jugoslávie a že teď konečně budovu získalo město,“ uvedla velvyslankyně. „Mauzoleum teď dostane péči, kterou si zaslouží. Je to ostatně kromě památníku jihoslovanských vojáků i připomínka myšlenky slovanské vzájemnosti, která sehrála důležitou roli při vzniku Československé republiky,“ vysvětlil primátorův náměstek Ladislav Šnevajs. Město po letech soudních řízení vloni objekt získalo, rozhodnutí už nabylo první moci a město už má i projekt na obnovu objektu. V tuto chvíli je ale mauzoleum v děsivém stavu, o čemž se velvyslankyně na vlastní oči přesvědčila.
Ve čtvrtek ráno dokonce vyrazila na neplánovanou návštěvu mauzolea. Na místě se přesvědčila o jeho neutěšeném aktuálním stavu a měla příležitost zahlédnout i jeho dočasné obyvatele z řad olomouckých bezdomovců. Současně ale byla seznámena s projektem na rekonstrukci, která ve třech etapách s náklady kolem 18 milionů vrátí místu jeho důstojnost. „Začneme už letos. Rád vás pak za tři roky pozvu na slavnostní otevření restaurovaného objektu,“ dodal primátor Antonín Staněk.
Skoro 1200 mrtvých vojáků
Mauzoleum je monumentální stavba, kterou navrhl olomoucký architekt Hubert Aust. Vznikla v roce 1926 na území, které město darovalo tehdejšímu Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Hlavním objektem mauzolea je kaple s kopulí a představenými třemi řadami dórských sloupů na uměle navezeném pahorku. Kaple je přístupná dvojramenným schodištěm, na průčelí stavby je nápis v češtině a srbochorvatštině „VĚRNOST ZA VĚRNOST – LJUBAV ZA LJUBAV“. Sochařskou výzdobu objektu vytvořil Julius Pelikán. Pod kaplí je krypta s ostatky jihoslovanských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války, posléze sem byly svezeny ostatky i z jiných částí republiky a momentálně je jich uložených 1188.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson