Zpracování projektových dokumentací pětačtyřiceti akcí v oblasti vodohospodářské infrastruktury figuruje v letošním plánu investic olomoucké radnice. Se zahájením vlastní realizace se počítá u patnácti akcí. Na rekonstrukce a opravy kanalizací a vodovodů a pro zpracování projektové dokumentace je v rozpočtu připraveno přes 90 milionů korun. Městská rada se zajímá jak o celkové plány na rekonstrukce této infrastruktury, tak i o jednotlivá zařízení – nedávno se radní vydali například na prohlídku olomoucké čistírny odpadních vod na Nových Sadech.
„Do vodohospodářské infrastruktury investuje město ročně desítky milionů, letos je na tyto akce připraveno více než 90 milionů korun. Využíváme k tomu také prostředky z nájmu, který nám za používání kanalizační a vodovodní sítě platí provozovatel,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Filip Žáček.
V letošním roce platí také jedna novinka, a to ta, že město převzalo od provozovatele dohled nad projekční přípravou i realizací jednotlivých akcí. Do roku 2015 totiž tyto úkony zajišťovala právě společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ a.s. coby smluvní provozovatel této sítě. V současnosti tedy bylo nutné zajistit aktualizace starších, dříve zpracovaných projektových dokumentací a také vypracování nových.
Aby tedy bylo možné dosáhnout toho, že částka, předpokládaná Plánem financování obnovy vodovodů a kanalizací bude v jednotlivých letech proinvestována, zajistil odbor investic výběrová řízení a uzavření smluv na zpracování projektové dokumentace k pětatřiceti akcím. Deset plánovaných investic na zajištění projektové dokumentace ještě čeká. Odbor investic už v této věci oslovil projekční organizace.
K nejviditelnějším a současně nejdůležitějším součástem vodohospodářské infrastruktury v Olomouci patří čistírna odpadních vod na Nových Sadech. Radní zorganizovali 13. dubna návštěvu a prohlédli si toto technologicky špičkové a důležité zařízení. Seznámili se jak s fungováním čistírny v dnešní podobě, tak s vývojem požadavků legislativy i následným vývojem technologie, která musí být schopna reagovat na neustále zpřísňované parametry. „Původní olomoucká čistírna vznikla v roce 1968. Tehdy přes ni šla ale jen část odpadních vod z města. Teprve od roku 1995, kdy prošla radikální rekonstrukcí, modernizací a intenzifikací, je schopna čistit veškeré odpadní vody v Olomouci a přilehlé aglomeraci,“ konstatoval Filip Žáček. Současná čistírna patří mezi nejmodernější v České republice a beze zbytku plní českou i evropskou legislativu v oblasti nakládání s odpady, která se ovšem neustále zpřísňuje. Letos se dočká investic v řádu několika milionů korun, které budou směřovat do obnovy technologií. Vedle investic do čistírny odpadních vod patří k největším letošním investicím města do vodohospodářské infrastruktury například rekonstrukce kanalizací a vodovodů v ulici Neředínská a Letců nebo v ulicích Divadelní, Luční a Hamerská.
Do 60. let šly splašky rovnou do řeky
Do zbudování čistírny odpadních vod v 60. letech 20. století nebyly odpadní vody v Olomouci čištěny a byly sváděny přímo do vodních toků. Historie některých sítí vodohospodářské infrastruktury v centru města, které jsou dnes stále funkční a užívány, sahá až do 19. století. Jednou ze zajímavostí je, že následné rozbory odpadních vod v čističce jsou natolik sofistikované, že mohou pomáhat vyšetřovatelům při odhalovaní některých trestných činů a analýze dat souvisejících s drogovou kriminalitou díky zbytkovým stopám některých toxických látek v odpadních vodách.
FOTO: MMOL/ BLANKA MARTINOVSKÁ
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson