Výbuchy, střelba, houkání sirén sanitek i hasičských vozů, zastřelení teroristé, policisté v kuklách, namaskovaní figuranti s vyhřezlými vnitřnostmi, otevřenými zlomeninami a amputovanými končetinami. Olomoucké dny urgentní medicíny začaly v úterý dopoledne workshopem „První neodkladná pomoc v bojových a extrémních podmínkách“. Cvičení připravovali ostřílení experti z Izraele, kteří mají s útoky teroristů bohaté zkušenosti.
„Na podobné situace musíme být jako záchranáři připraveni a nečekat, až skutečně nastanou. Teroristické útoky se přenesly i do zemí nedaleko České republiky,“ řekl k workshopu hlavní pořadatel akce Petr Hubáček, ředitel olomoucké záchranky. Na cvičení se přihlásilo 30 záchranářů a lékařů z ČR a Slovenska.
Frekventanti kurzu (Israeli Combat Casualty Care Advanced) vytvořeného v židovském státě se bez výstrahy ocitli uprostřed teroristického útoku a bez zdravotnického vybavení museli s „holýma rukama“ roztřídit podle závažnosti poranění 15 pacientů, ošetřit je a předat profesionálním záchranářům. Celou dobu je sledovaly kamery – jak se chovají, jak spolupracují, jak transportují zraněné a podobně.
Garant projektu, izraelský expert Gary Grosman, hodnotil celkový přístup frekventantů pozitivně, na druhou stranu je upozorňoval na řadu chyb, které by je v ostrém konfliktu mohly stát život. „Nemůžete ošetřovat zraněného teroristu, u něhož nevíte, zda je ozbrojen. Mohl by se odpálit i s vámi,“ podotkl při hodnocení akce na filmovém plátně.
Ve středu pokračuje akce dalšími wokshopy. Grosman bude se svým týmem učit české lékaře a zdravotníky, jak při masové demonstraci postupovat při útoku střelce a násilníka s nožem, odpoledne a večer pak čeká zájemce kurz přežití v Nízkém Jeseníku - rozdělání ohně, získání vody, tvorba přístřešku, orientace v terénu, navádění vrtulníku s pomocí i základní možnosti efektivní sebeobrany při napadení.
Ve čtvrtek a v pátek pokračuje akce v klidnější podobě. Lékaři budou debatovat o urgentní medicíně v době migračních přesunů, málo obvyklých vysoce nakažlivých chorobách, nových metodikách záchrany lidského života či spolupráci složek Integrovaného záchranného systému v nových podmínkách.
Část programu se odehraje také u spoluorganizátora akce – Univerzity Palackého v Olomouci (UP). „Jsem velmi ráda, že můžeme na naší akademické půdě přivítat dr. Chauvina, který se v rámci projektu Health Care In Danger zabývá ochranou zdravotnických týmů v místech ozbrojených konfliktů,“ řekla prorektorka UP pro zahraniční styky Ivana Oborná. Beseda s uznávaným expertem se na půdě univerzity odehraje 12. května odpoledne.
Prestižní kongres sleduje, určuje a představuje nejnovější trendy v přednemocniční neodkladné péči (záchranka) a nemocniční neodkladné péči (urgentní příjem). Díky faktu, že zakladatel konference (bývalý šéf oddělení urgentního příjmu) Petr Hubáček nyní působí na pozici vrcholového manažera Zdravotnické záchranné služby OK, došlo k úzkému propojení obou etap neodkladné péče i na této akci.
Olomoucké dny urgentní medicíny pořádá Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje spolu s olomouckou univerzitou a společností Global Medical Service. Bližší informace a podrobný program najdete na odum.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson