Neobvyklou podívanou, z níž dýchala atmosféra minulých staletí, sledovali ve čtvrtek v podvečer Olomoučané i turisté v centru Olomouce. Přinejmenším tisícovka věřících, kněží, řeholníků i laiků, procházela centrem města ve slavnostním průvodu ke svátku Božího Těla. Hlavním celebrantem této sváteční události byl olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner, svátku se účastnili i další kněží z olomouckých farností.
Po bohoslužbě, která se konala v olomouckém kostele svatého Mořice, vyšli věřící v průvodu s Nejsvětější svátostí také do ulic města. Družičky sypaly na cestu okvětní lístky, hudební doprovod pro zpívající účastníky průvodu zajišťovala celá dechová kapela, bohoslovci nesli zdobný baldachýn, pod nímž kráčel olomoucký arcibiskup s monstrancí s Božím tělem, následovaly řeholní sestry a bratři. První zastávka se odehrála u Sloupu Nejsvětější Trojice, u jehož kaple byl připraven vyzdobený oltář. Po bohoslužbě slova pak zástupy lidí pokračovaly přes Horní náměstí a Školní ulici na Žerotínovo náměstí a do kostela svatého Michala. Zde, ve zcela zaplněném chrámu, se uskutečnily poslední obřady a slavné Te Deum.
Slavnost Těla a krve Páně je tradiční katolickou oslavou eucharistie, což je zcela klíčová část víry, podle níž se v oltářní svátosti víno a hostie stávají krví a tělem Ježíše Krista. Kořeny této úcty a tradice oslav spadají do 13. století. Velké oblibě se svátek Božího Těla těšil i v českých zemích, a to nejen ve středověku, ale ve velkém stylu i v období baroka, do jehož stylu zbožnosti taková působivá a velkolepá oslava výtečně a vhodně zapadala. Svátek byl slaven i za první republiky, kdy bylo tzv. Boží tělo dokonce i státním svátkem. Po roce 1948 jej ale komunisté radikálně omezili, když věřícím nedovolovali vycházet ven z kostelů a církvi zakázali jakékoliv náboženské obřady provádět mimo zdi svatyní. V současné Olomouci se tato obnovená tradice opakuje každým rokem.
My jen dodáme, že pokud se v poslední době nejrůznější aktivisté a politici ohánějí výzvami k návratu ke kořenům evropské civilizace, pak právě toto je jedna z cest.
Foto: REJ.cz a Dominik Novák (ado.cz)
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson