Unikátní freskový prostor, kterým je Slavnostní sál ZŠ Komenium, se dočká kompletního naplánovaného restaurování pravděpodobně o něco dříve. Očekávaná dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón bude totiž o půl milionu korun vyšší.
Rozpočet na restaurování sálu původně počítal s dotací 850 tisíc korun. „Nakonec nám byla přiznaná dotace o 500 tisíc korun vyšší. K první etapě už teď další části oprav nestihneme přidružit, ale díky vyšší dotaci máme rezervu pro realizaci dalších etap, které bychom tak mohli dokončit dříve,“ vysvětluje náměstek primátora města Olomouce Ladislav Šnevajs.
V I. etapě, která nyní probíhá, restaurátor opravuje strop sálu a zrenovuje a opraví také osmiramenný lustr. Náklady na tuto první část prací jsou bezmála 1,9 milionu korun.
„V dalších fázích bychom chtěli restaurovat samozřejmě také všechny zdi sálu, malované dveře i podlahu sálu, postupně v etapách. Bude třeba také doplnit 13 nástěnných replik. Restaurátorský průzkum odhaduje celkové náklady oprav na 8,3 milionu korun, proto budeme další práce plánovat i s ohledem na aktuální možnosti získání dotací na jednotlivé části oprav. Z rezervy díky vyšší dotaci se nám ale snad podaří některé etapy sloučit a opravy tak dokončit dříve,“ doplňuje náměstek primátora Pavel Urbášek.
Restaurátorské práce ve slavnostním sále ZŠ Komenium prování renomovaný restaurátor Radomír Surma. První etapu by měl dokončit v průběhu října letošního roku. "Provádíme zde očištění maleb, fixaci bronzových prvků a zajištění tektonických prasklin,“ řekl restaurátor Surma. Ten se kromě jiných technických problémů musí vyrovnat i s nedobrým stavem stropu, do nějž v minulých desetiletích pravděšpodobně opakovaně zatékalo z místnosti nad sálem. Strop je proto na několika místech silně prohnutý. Pukliny jsou i v římse, která strop lemuje.
Slavnostní sál v budově, která vznikla v letech 1873 až 1875, je na všech stěnách i na stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Diváka při pohledu na výzdobu sálu fascinuje hustota a složitost výjevů i ornamentálních prvků. Ačkoliv je historizující styl v architektuře vnímán jako méně vzácný, protože staveb v tomto slohu existuje větší množství, obdobná malířská výzdoba v takovém rozsahu a provedení je skutečným unikátem, který nemá v tuzemsku srovnání. "Ta výzdoba je natolik intenzivní, že by se dílo dalo s nadsázkou nazvat olomouckou sixtinskou kaplí," uvedl restaurátor Radomír Surma a poukázal na to, že shodou okolností je autor této světově proslulé památky Michelangelo v sále Komenia rovněž vyobrazen. Hlavním autorem freskové výzdoby, na níž se podílelo více tvůrců, je pravděpodobně malíř José Hilber, a vznikla roku 1892.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson