Jeden z umělecky nejvýraznějších olomouckých chrámů se pyšní renovovaným interiérem. „Osmdesát let po slavnostním vysvěcení můžeme opět obdivovat presbytář a ústřední fresku chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Hejčíně v plné kráse,“ říká náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs. Působivý interiér chrámu včetně největšího oltářního obrazu ve střední Evropě si mohou zájemci prohlédnout v neděli odpoledne v rámci Dnů evropského dědictví.
V pořadí druhá etapa výmalby interiéru jednoho z nejmladších olomouckých chrámů je téměř u konce. Během ní byl nově vymalován celý presbytář, vítězný oblouk, vyčištěna velkolepá mozaika nad hlavním oltářem a restaurovány malby na stropě. Původní výmalba totiž byla poškozena zatékáním, elektroinstalačními pracemi a silným znečištěním. Na obnovu čeká ještě výmalba kruchty a vstupní části chrámu. „Rád bych pozval všechny zájemce, aby se přišli na novou výmalbu podívat v rámci Dnů evropského dědictví v neděli 11. září od 14 do 17 hodin,“ zve zájemce Ladislav Šnevajs.
Na opravu se složili věřící, přispělo i město, kraj a stát
Na tolik potřebnou obnovu výmalby se ve sbírkách složili nejen věřící a příznivci hejčínského kostela. „Celkové náklady na tuto etapu renovace interiéru byly 650 tisíc korun, město farnosti přispělo dotací ve výši 100 tisíc korun,“ dodává náměstek Šnevajs. Částkou 200 tisíc korun přispěl také Olomoucký kraj a 100 tisíci projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR.
Prostory hejčínského kostela bývají využívány k pravidelným bohoslužbám, koncertům, setkávání seniorů, maminek, mládeže, rodičů s dětmi a příležitostně i studenty hejčínského gymnázia. Letos se očekává velká návštěva i při příležitosti 150. výročí narození arcibiskupa Leopolda Prečana. Ten nechal kostel postavit s vidinou, že právě tímto směrem se bude Olomouc nejrychleji rozrůstat. Kostel svatých Cyrila a Metoděje, dokončený v roce 1932, je významnou kulturní památkou města a také dominantou Hejčína a severní části Olomouce, vítající všechny, kdo do našeho města přijíždí od Mohelnice. Svou architekturou moderní sakrální stavby z meziválečného období s největším mozaikovým oltářním obrazem ve střední Evropě a zasvěcením slovanských věrozvěstům nemá hejčínský chrám v Olomouci a přilehlém regionu obdoby.
Foto: MMOL/ Jan Andreáš
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson