Takové setkání diplomatů olomoucké parky ještě nezažily. Velvyslanci Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Makedonie a náměstkyně velvyslance Slovinska přijeli do Olomouce při příležitosti rekonstrukce jihoslovanského mauzolea. Setkání se uskutečnilo na pozvání primátora Antonína Staňka a jeho součástí byla prohlídka opravovaného památníku jihoslovanských vojínů v Bezručových sadech.
„Setkáváme se zde ve výjimečném složení, které dobře vystihuje původní ideu památníku. Spojuje nás historie, osudy národů a úcta k lidem, kteří na našem území položili životy. Jsem opravdu velmi rád, že hlavním důvodem našeho setkání je právě zpráva o tom, že se město Olomouc rozhodlo mauzoleu navrátit jeho původní podobu a eleganci,“ řekl v úvodu setkání primátor Antonín Staněk.
Opakovaná poděkování a slova vyjadřující ocenění projektu rekonstrukce mauzolea pak provázela celé diplomatické setkání. „Velice si vážím toho, že se město Olomouc pustilo do renovace památníku. Věděla jsem, že není v dobrém stavu a jsem si vědoma toho, že to souvisí s rozpadem Jugoslávie a s tím, že se následnické státy nebyly schopné dohodnout, komu bude památník patřit, ačkoliv měly zájem jej obnovit. Jsem o to raději, že vlastníkem je město a do opravy se pouští," uvedla velvyslankyně Srbské republiky v Praze Vera Mavrić. „Oceňuji profesionalitu a vážnost s jakou město Olomouc k tak výjimečnému projektu přistupuje,“ uvedla velvyslankyně Chorvatska Ines Troha Brdar. „Patří vám hluboké poděkování. Je téměř symbolické, že první etapa rekonstrukce bude hotova v roce 2018, kdy si budeme připomínat 100. výročí od ukončení 1. světové války,“ ocenil velvyslanec Makedonie v Praze Paskal Stojčeski.
S rekonstrukcí památníku začalo město letos v červenci. S dosavadním průběhem stavby a plány pro následující léta seznámil velvyslance investiční náměstek primátora Filip Žáček. „Cílem rekonstrukce je navrátit mauzoleu jeho původní podobu. Stavebně technický stav samozřejmě odpovídá době vzniku památníku i tomu, že dlouhou dobu čekal na opravu. Při rekonstrukci bylo zjištěno, že stavba není v takové kondici, jak se původně předpokládalo,“ objasnil na místě náměstek primátora Žáček. První etapa plánovaných oprav, na kterou 2 miliony přispělo ministerstvo obrany, by měla stát přibližně 7,5 milionu korun. Celkové odhadované náklady jsou pak 18 milionů korun.
Rekonstrukci mauzolea dlouhodobě bránily nevyjasněné majetkoprávní vztahy, žádný ze států bývalé Jugoslávie se k památce nepřihlásil a na opravu finančně nepřispěl. V roce 2015 se nakonec soudním rozhodnutím stalo majitelem památky město, které ihned zahájilo přípravu rekonstrukce.
Autorem mauzolea je olomoucký architekt Hubert Aust, tvůrce Husova sboru a žák Josipa Plečnika. Stavba z roku 1926 byla postavena ve stylu monumentálního neoklasicismu a vyjadřovala programovou blízkost národů nově vzniklých států Československa a Jugoslávie. Mauzoleum uchovává ostatky 1187 příslušníků jihoslovanských národů, kteří zemřeli během první světové války. Většina z nich byla původně pochována na různých místech na Moravě, později byli exhumováni a přeneseni právě do památníku v olomouckém parku.
Foto: MMOL/ Blanka Martinovská
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson