Být na chvíli legionářem a prožít ten pocit, kdy musel zvládnout tisíce kilometrů na nehostinných ruských sibiřských pláních. Stát se československým legionářem a projít si jednotlivé vozy legendárního obrněného vlaku, který v letech 1918 až 1920 působil starosti stonásobné přesile bolševiků. Zažít pocit, že tenhle vlak je na dlouhou dobu mým domovem...
Jak vypadal obrněný vagon, poštovní vůz či vagon pro velitelský štáb? Jak se vlastně v letech 1918 až 1920 cestovalo československým legionářům po Transsibiřské magistrále? Přesvědčit se o tom může každý, a to na vlastní oči. Unikátní mobilní expozici s názvem Legiovlak totiž lze nyní navštívit na olomouckém hlavním nádraží.
„Jsem si jistý tím, že pro připomínku odvahy, odhodlání a vytrvalosti našich legionářů by šlo jen těžko připravit poutavější expozici než je právě taková věrohodná replika jejich legendárního obrněného vlaku,“ uvedl primátor Antonín Staněk při čtvrtečním zahájení pobytu Legiovlaku v Olomouci.
Legiovlak se skládá z dvanácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii legií.
„Jako pedagog musím ocenit názornost takové expozice – každý zájemce se může podívat, jaké to v takovém vlaku bylo a mnohem lépe si tak představí život dobrovolníků, kteří tisíce kilometrů daleko od domova hájili v letech 1918 až 1920 zájmy československého státu,“ komentoval primátor Antonín Staněk expozici a dodal: „Jedná se opravdu o významnou kapitolu našich moderních dějin. Legionáři tehdy dokonce díky svým vojenským úspěchům proti mnohonásobné přesile poutali i pozornost světového tisku.“
Veřejnosti bude Legiovlak v Olomouci přístupný zdarma každý den až do 28. října. Ve všední dny od 8 do 16 a o víkendu od 9 do 16 hodin.
Foto: MMOL/ Richard Schwarz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson