Chlouba Olomouce, barokní kašny, se připravuj na zimní období. Bez vody jsou od uplynulého víkendu. Na počátku tohoto týdne se k šestici barokních kašen přidala i poslední, oblíbená Ariónova kašna na Horním náměstí, z níž vypustili vodu pracovníci olomouckých technických služeb.
Přelom měsíců října a listopadu je pro všechny olomoucké kašny neklamnou předzvěstí příchodu zimy. Od běžného provozu je totiž odstaví první chladné dny. Z kašen musí přestat tryskat voda, která by mohla vzácné barokní památky nenávratně poškodit. „Všechny olomoucké kašny je třeba připravit na zimu v dostatečném předstihu. Pečujeme o ojedinělé kulturní dědictví a nesmíme v tomto ohledu nic zanedbat,“ objasnil náměstek primátora Filip Žáček.
Šest barokních skvostů, o něž se město stará, se na chladné dny chystá standardně jako první. Na závěr se k nim přidává Ariónova kašna, která od roku 2002 zdobí prostor před vstupem do radnice. „Zazimování kašen musí předcházet jejich důsledná kontrola. Po tradičním vypouštění tak přichází na řadu nezbytné čištění, celková kontrola stavu památek i technického zařízení na cirkulaci vody,“ objasnil náměstek primátora Filip Žáček. Péče o kašny, které znovu ožívají v první květnové dny, přijde město ročně na téměř čtvrt milionu korun.
Šest mistrně zpracovaných barokních kašen s mytologickými motivy zdobí centrum Olomouce od přelomu 17. a 18. století. Ariónova kašna, která ztvárňuje původně zamýšlený motiv nerealizované 7. barokní kašny, je dílem olomouckého rodáka, sochaře Ivana Theimera.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson