![](http://stary-olomoucky.rej.cz/sites/stary-olomoucky.rej.cz/files/styles/article_image_full_node/public/field/image/tramvaj_namesti_hrdinu_1.jpg?itok=1Bx3wT36)
Zaplněná pracovna primátora Olomouce byla svědkem jednání řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace. Zástupci statutárních měst Olomouc, Přerov a Prostějov i dalších menších měst a obcí jednali o prvních konkrétních výzvách, které do aglomerace přivedou stovky milionů korun.
Konkrétně se jednalo o čtyři oblasti – rozvoj kulturního dědictví, přestupní dopravní terminály, tramvajové tratě a telematika, tedy opatření pro zlepšení plynulosti dopravy. Členové aglomerace mají už řadu projektů, odpovídajících prvním výzvám, připraveny. V případě první výzvy jde třeba o rekonstrukci olomoucké radnice či chrámu svatého Mořice, nebo o známý prostějovský Národní dům. V případě druhé výzvy se o peníze budou ucházet města Mohelnice, Přerov i Prostějov s různými projekty přestupních terminálů, třetí výzva se týká rekonstrukce tramvajové trati na ulici 1. máje.
„Chceme, aby projekty, které se budou ucházet o alokované prostředky, byly co nejvíce připraveny, aby bylo zřejmé, že je bude možné brzy realizovat. V podmínkách proto je například požadavek na doložení pravomocného stavebního povolení,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Do konce roku chce řídicí výbor Olomoucké aglomerace vypsat dalších pět výzev. Do roku 2018 by měla aglomerace vyčerpat alespoň třicet procent z alokovaných zhruba 4,5 miliardy korun. Pokud by se tak nestalo, prostředky určené pro aglomeraci by mohly být kráceny. „Naším cílem je udělat z olomoucké aglomerace konkurenceschopný region s vysokou kvalitou života. Chceme motivovat mladou generaci, aby zůstala na olomoucku a našla tu kvalitní, dobře placenou práci a vše, co potřebují k založení rodiny a spokojenému životu,“ dodal Ladislav Šnevajs.
„Při alokaci prostředků na různé výzvy jsme mysleli na to, aby mohly zahrnout projekty větších i menších měst a obcí. Zdůraznil bych, že se zde jedná opravdu o něco téměř revolučně nového, o spolupráci zástupců všech měst, zahrnutých v aglomeraci,“ popsal princip fungování Olomoucké aglomerace primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk. „Skutečně tedy nejde jen o aktivity města Olomouce, ale o kroky prospěšné více stranám i celku jako takovému.“ To během krátkého brífinku potvrdili novinářům i další přítomní, přerovský primátor Vladimír Puchalský, člen rady města Prostějova Jaroslav Šlambor a uničovský starosta Dalibor Horák. „První čtyři výzvy sice z větší části nejsou použitelné pro menší města, zato v následujících pěti výzvách tomu bude jinak. Půjde třeba o projekty na zlepšení podmínek ve školách či na cyklodopravu,“ doplnil starosta Uničova Dalibor Horák.
Foto: MMOL/ Blanka Martinovská
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson