Neobvyký ruch včetně dlouhé fronty zahájil sobotní ráno ve Smetanových sadech. Trvalo to sotva dvě hodiny, a dosud prázdné okolí hlavní cesty v sadech opět lemují desítky stromů. Přibližně sto šedesát dobrovolníků včera dopoledne zasadilo v obnovené Rudolfově aleji 108 stromků lípy velkolisté.
Obnova aleje začala už před šesti lety, jenže tehdy vysazené jírovce, mimochodem sázené rovněž za vydatné pomoci dobrovolníků, nakonec zlikvidovala agresivní nemoc slizotoková nekroza. Olomoučany tato nemilá zpráva asi nepotěšila, nicméně okamžitě se začali ozývat další dobrovolníci, kteří se chtěli znovu do výsadby zapojit. „Hned na jaře po zveřejnění plánu na novou výsadbu jsme evidovali desítky dalších zájemců, mnohdy se přitom jednalo o lidi, kteří se účastnili předchozího sázení jírovců a zasazení stromu měli tehdy spojené s nějakým osobním příběhem, například sňatkem či narozením dítěte,“ řekl náměstek primátora Aleš Jakubec. "Jsem moc rád, že vás dorazilo tolik, a současně prosím o trpělivost," dodal pak ráno v altánu uprosřed aleje, před nímž už dlouho před začátkem sázení vznikala fronta dobrovolníků, kteří si museli nejprve vyzvednout číslo svého stromu a pěmtní certifikát. Byť se tedy muselo chvíli čekat, nikdo si nestěžoval, všichni se těšili na sázení.
Do parku nakonec dorazilo v sobotu ráno asi sto šedesát registrovaných uchazečů o výsadbu, přičemž někteří s sebou měli celé rodiny, takže v aleji bylo po ránu skutečně živo. Byly k vidění i sympatické situace, kdy se o možnost vysadit strom zajímali na poslední chvíli i neregistrovaní lidé, a byť už všechny lípy byly rozebrané, nabídli se jim v několika případech ti dříve zaregistrovaní, že nový zájemce může sázet spolu s nimi. A vzhledem k tomu, že počet sázejících skoro dvojnásobně převyšoval počet stromů, má teď většina stromů dva a více adoptivních rodičů... "Věřím, že tentokrát to určitě vyjde a stromy už žádná nemoc nezničí," uvedla jedna starší účastnice první etapy sázení v roce 2010 poté, co si vysadila nový strom s číslem 55.
Zakladatelem aleje byl bratr rakouského císaře
Arcivévoda Rudolf Jan kardinál Habsbursko-Lotrinský (1788 - 1831), arcibiskup olomoucký, inicioval u velitele olomoucké pevnosti přeměnu části předpolí před hradbami na nové výletní stromořadí. Už ve 20. letech 19. století tak Olomoučané získali cíl příjemných vycházek a místo ke korzování, kde se potkávala dobová olomoucká smetánka. V roce 1866 sice byla alej kvůli očekávanému útoku pruské armády vykácena, hned na to ale byla znovu vysazena. Alej, pojmenovaná po svém zakladateli, byla vždy hlavním společenským korzem a tepnou olomouckých městských parků. Arcibiskup Rudolf Jan, mimochodem bratr císaře Františka I., byl v Olomouci velmi oblíben, což dosvědčují i různé připomínky této osobnosti v katedrále svatého Václava.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson